Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Autoritativní Enzo Bianchi byl odvolán ze svého kláštera v Bose. Odchod vnímá jako bolestný exodus

Ze světa / pz / Vlastní zpráva / 13. června 2021 17:58
Autoritativní Enzo Bianchi byl odvolán ze svého kláštera v Bose. Odchod vnímá jako bolestný exodus

Enzo Bianchi - zakladatel komunity v Bose
Autor: vaticannews

Bose (Itálie) - Známá charizmatická osobnost -  Enzo Bianchi – zakladatel a emeritní převor ekumenické mnišské komunity Bose, o které jsme informovali čtenáře před 14 lety, poslal 7. června následující Twitter: “Milí přátelé, několik dnů jsem mlčel a neposílal jsem vám myšlenky, které se objevovaly v mém srdci, ale únavné a bolestné stěhování mi v tom zabránilo: pro nás staré lidi je migrace nepředstavitelnou trhlinou, také protože se připravujeme na konečný exodus a nikoliv změnit byt na zemi.“ (enzo bianchi@enzobianchi7)

Osmasedmdesátiletý Enzo Bianchi, laický mnich, teolog, spisovatel, novinář, se měl na základě rozhodnutí Svatého Stolce do 16. února letošního roku vzdálit ze svého kláštera, který založil v roce 1968 a který jako převor vedl do 25. ledna 2017. Spolu s ním byli nuceni opustit mnišské společenství bratři Lino Breda, Goffredo Boselli a sestra Antonella Casiraghi. Jako místo nového určení byla Svatým Stolcem stanovena komunita ve městě Cellole nedaleko Caserty v Campagnii, což je více než 800 km od jeho mateřského kláštera. Po pěti měsících reflexe, během kterých Enzo Bianchi zůstal v klášteře Bose, se nakonec rozhodl pro přestěhování do soukromého bytu, který mu našli jeho přátelé nedaleko Turína.

Důvodem této separace bratří a sestry od zbytku komunity byl výsledek papežské vizitace v klášteře Bose, která probíhala na přání Bianchiho v letech 2019-2020. Papežský vizitátor P. Amedeo Cencini, kanozián a psychoterapeut, došel k závěru, že v šedesáti členné mnišské komunitě, ve které žijí společně muži i ženy z různých křesťanských vyznání, panuje nezdravé napětí, četné velmi bolestné konflikty a chybí bratrská láska v mezilidských vztazích. Podle serveru Vaticannews, bylo rozhodnutí Vatikánu motivováno způsobem, jakým bývalý převor Bianchi v komunitě uplatňuje svou moc.         

Enzo Bianchi po celý život neúnavně rozvíjel a uváděl do praxe závěry druhého vatikánského koncilu. Velké zásluhy mu jsou připisovány za rozvoj ekumenických vztahů. Byl ovšem často napadán ultrakonzervativními teologickými kruhy, osočován z herezí a z „nedostatečné znalosti“ teologie. Je autorem 300 knih a nesčetných audio a video nahrávek, který lze najít také na kanálu YouTube. Roku 2000 mu udělila turínská univerzita doktorát honoris causa v politických vědách a v roce 2016 vedl mezinárodní duchovní cvičení pro kněze v Arsu. Jeho články se objevily v předních italských novinách a časopisech. Trápí ho četné zdravotní problémy, především diabetes.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
49%
 
Spíše ano
19%
 
Ne
28%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 165)