Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Saúdská Arábie povolí účast na pouti do Mekky jen 60.000 místních obyvatel

Ze světa / vlu / ČTK / 14. června 2021 9:23
Saúdská Arábie povolí účast na pouti do Mekky jen 60.000 místních obyvatel

Ilustrační foto - Posvátné místo všech muslimů - mešita v Mekce a svatyně Kaaba
Autor: Wikipedia.org / Ali Mansuri / Creative Commons

Rijád - Saúdská Arábie letos povolí účast na tradiční velké náboženské pouti do Mekky jen 60.000 místních obyvatel očkovaným proti covidu-19. Země to oznámila prostřednictvím státní tiskové agentury SPA. Tradiční muslimský rituál nazývaný arabsky hadždž začne v polovině července.

„Těm, kteří budou chtít vykonat hadždž, musí být 18 až 65 let, nesmí trpět chronickou nemocí a musí být očkovaní,“ upřesnilo ministerstvo, které má v Saúdské Arábii organizaci náboženské pouti na starosti.

Už loňské pouti hadždž, jež je jedním z pěti pilířů islámu a má ji vykonat aspoň jednou za život každý věřící, jemuž to zdraví dovolí, se kvůli koronaviru mohlo zúčastnit jen 10.000 lidí, kteří v zemi žijí. Dvě třetiny tvořili místní usedlíci z řad 160 různých národností, zbytek byli zaměstnanci bezpečnostních složek a lékařský personál. Ještě v roce 2019 se na pouť vydalo 2,5 milionu věřících.

I takzvanou malou pouť do Mekky umra, kterou lze podniknout kdykoli v roce, Saúdská Arábie letos povolila pouze věřícím, kteří byli očkováni proti covidu-19 nebo mají v těle protilátky po prodělané nemoci. Loni v březnu Rijád malou pouť kvůli pandemii zcela zakázal. První poutníci se mohli vydávat na cestu až začátkem října a za přísných bezpečnostních opatření, protože Saúdská Arábie je koronavirem nejhůře postiženou zemí Perského zálivu.

Podle oficiálních údajů se v této zemi s 34 miliony obyvatel od začátku pandemie koronavirem nakazilo 463.000 lidí, z toho více než 7500 zemřelo. Úřady podle agentury AFP uvádějí, že zatím podaly 15 milionů očkovacích dávek.

Krychlové svatyně Kaaba, tedy nejvýznamnějšího kultovního místa islámu v Mekce uvnitř komplexu Velké mešity, se stejně jako loni nebude možné dotýkat. Úřady mohly v roce 2020 díky drastickému omezení počtu poutníků a zdravotnickým opatřením oznámit, že se během velké pouti nikdo koronavirem nenakazil. Zemi ale loni rituál nic nepřinesl, obvykle jí přitom každoročně vynáší miliardy dolarů.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
49%
 
Spíše ano
28%
 
Ne
20%
 
Nevím
3%
 
(Počet hlasů celkem: 39)