Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Papež vystoupil na bratislavské konferenci Globsec. Vyzval k solidaritě a ekologické proměně

Ze světa / kir / ČTK / 15. června 2021 21:30
Papež vystoupil na bratislavské konferenci Globsec. Vyzval k solidaritě a ekologické proměně

Ilustrační foto: Bratislava, hlavní město Slovenska
Autor: Wikipedia.org / Ypsilonatshared / Creative Commons

Bratislava - Papež František ve videoposelství mezinárodní bezpečnostní konferenci Globsec, která se koná ode dneška do čtvrtka v Bratislavě, vyzval její účastníky k vytvoření ekonomického a společenského modelu založeného na solidaritě. Pandemie covidu-19 totiž podle něj ukázala, že nikdo není schopen se zachránit sám. Covidová krize je také výzvou pro ekologickou proměnu, uvedl papež František.

Papež ocenil, že tato konference dá prostor důležité diskusi o obnově světa po pandemii. Covidová krize je podle něj zároveň výzvou vytvořit nový model, zaměřený na rozvoj každého z nás. Je nutné vést dialog a přijímat rozhodnutí vedoucí k "přeměně smrti na život a zbraní na jídlo", řekla také hlava katolické církve.

"Všichni rovněž potřebujeme ekologickou přeměnu," řekl papež. Podle něhož lidstvo vytvořilo "ekologický dluh", který budou splácet zejména chudí. Svět je náš společný domov, a musíme proto naléhavě jednat, abychom ho ochránili, dodal.

Papež vyzval účastníky konference také k zamyšlení nad tím, do jaké míry je lidstvo za covidovou krizi zodpovědné. Dosavadní ekonomický a společenský model byl podle něj poznamenán sobectvím a nerovností, malá část světové populace v něm vlastní většinu bohatství. "Vidím způsob života, který se dostatečně nezajímá o životní prostředí," řekl také papež.

Na závěr proslovu uvedl, že se modlí, aby diskuse na konferenci Globsec přispěla k modelu obnovy, schopného přinášet inkluzivní řešení a založeného na mírovém soužití a harmonii mezi všemi.

Konference Globsec, která se koná pošestnácté, se účastní na 800 lidí, včetně politiků a diplomatů z různých zemí. Dnes je na programu diskusní panel o ekonomickém restartu EU, do něhož se mají zapojit mimo jiné premiéři Slovenska a Rakouska. Za ČR se ho má zúčastnit vicepremiér, ministr dopravy a průmyslu a obchodu Karel Havlíček. Ve středu na konferenci vystoupí mimo jiné ministr zahraničí Jakub Kulhánek v diskusi ministrů zemí visegrádské čtyřky o budoucnosti EU.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
50%
 
Spíše ano
17%
 
Ne
29%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 193)