Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Češi a Němci chystají v Krkonoších ekologický seminář a pouť k secesnímu evangelickému kostelu

Kraje: Královéhradecký / kir / Vlastní zpráva / 17. června 2021 10:34
Češi a Němci chystají v Krkonoších ekologický seminář a pouť k secesnímu evangelickému kostelu

Horská krajina v okolí secesního kostela v Herlíkovicích
Autor: archiv spolku Přátelé Herlíkovic

STRÁŽNÉ, HOŘEJŠÍ HERLÍKOVICE (KRKONOŠE) -

Již posedmé, po roční koronavirové pauze, se na přelomu června a července na Strážném - Hořejších Herlíkovicích v Krkonoších uskuteční setkání Čechů a Němců. Týdenní pobyt pořádá spolek SEM Přátelé Herlíkovic od 28.6. do 4.7. ve spolupráci s německými dobrovolníky z organizace ASF - Servitus. Účastníci budou ubytováni ve středisku Horský domov. Přijede 12 mladých Němců, kteří prožili jako dobrovolníci celý rok v České republice. Pobyt je již téměř naplněn, více volných míst je v červnových dnech na začátku pobytu. Protože je seminář podpořen Česko německým fondem budoucnosti, stojí týden na horách s plnou penzí jen 1500,- Kč. Při kratším pobytu nabízí pořadatelé slevu.

Letošní ročník semináře má téma Ekologie a Krkonoše. Učastníci si seznámí s bojem správy Krkonošského národního parku s kurovcovou kalamitou a budou si i sami moci "oloupat kůrovce" nebo pokosit horskou louku kosou. 

Lektoři KRNAPu povypráví o hospodaření v Krkonoších, jak v historickém kontextu, tak v hospodářském nebo přírodním a účastníci se seznámí s ekosystémy lesa a louky a jaký vliv zanechává overturismus. Během týdne bude čas i na výlety do hor.

Znalost němčiny není podle pořadatelů podmínkou, programy budou tlumočeny. Němečtí dobrovolníci umí také dobře anglicky a za rok pobytu v České republice se řada z nich naučila trochu česky. 

V sobotu 3.7. od 18 h se pak v secesním kostele v Hořejších Herlíkovicích koná koncert  konzervatoristy Samuela Weinfurtera -  s programem: Baroko, Balkán, Jazz.

Na závěr pobytu, v neděli 4. července, pořadatelé zvou i další občany z Vrchlabí a okolí na česko-německou pouť k výročí dokončení kostela, který je nejvýše položeným kostelem Českobratrské církve evangelické v Čechách. Kostel původně patřil německé luterské církvi. Od 10 h se zde budou konat česko - německé evangelické bohoslužby. Povede je evangelický farář z Vrchlabí Michael Pfann. Po bohoslužbách je možné si dopředu objednat i oběd. Na tuto nedělní "pouť" přijiždí pravidelně i několik německých krajanů, kteří se v Krkonoších narodili. Jejich účast je ale vzhledem ke složité situaci s cestováním a vysokému věku nejistá.

Kontakty na přihlášení a podrobnější informace o pobytu jsou uvedeny na webových stránkách pořadatele. Spolek byl založen v roce 2012 a prvotním impulsem byla snaha o záchranu staré krkonošské roubenky.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
48%
 
Spíše ano
18%
 
Ne
30%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 178)