Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Muzeum Šoa v Paříži otevřelo výstavu o perzekuci homosexuálů a leseb v Evropě

Ze světa / kir / ČTK / 19. června 2021 20:05
Muzeum Šoa v Paříži otevřelo výstavu o perzekuci homosexuálů a leseb v Evropě

Krypta muzea Šoa v Paříži
Autor: Wikipedia.org / Creative Commons

Paříž - Muzeum Šoa v Paříži otevřelo novou výstavu o útlaku a stigmatizaci homosexuálů a leseb za nacistického Německa i v jiných obdobích moderních evropských dějin. Přes příběhy slavných i neznámých lidí, policejní záznamy nebo fotografie přibližuje osudy těchto menšin od konce 19. století až po poslední soudní spory.

"Memoriál (holocaustu) je mezi prvními, kdo se věnují tématu homosexuálů a leseb formou výstavy," uvedl ředitel muzea Jacques Fredj a zdůraznil poslání muzea odkrývat "všechna témata spojená se stereotypy", píše AFP.

Výstava poukazuje na rozdíly v přístupu k těmto menšinám jak v průběhu dějin, tak v jednotlivých zemích, ale i na rozdíly v chování lidí. Ještě před rokem 1933, než se v Německu stal kancléřem Adolf Hitler, byly tresty za homosexualitu v Německu, Rakousku a Británii přísnější, než třeba ve Francii a Itálii. Paradoxně je to ale v Berlíně, kde vyšlo jedno z prvních děl na obranu homosexuality od lékaře židovského původu Magnuse Hirschfelda, jenž patří mezi zakladatele moderní sexuologie.

Nacistický režim si podle muzea vedl záznamy o 100.000 homosexuálech, polovina z nich byla potrestána a pět až 15 tisíc jich nacisté odeslali do koncentračních táborů, kde většina z nich zemřela. V táborech byli homosexuálové označováni růžovým trojúhelníkem, který je jedním ze symbolů výstavy. Mezi exponáty je také zpráva policie o pařížské rezidenci Hôtel de Marigny, kde se scházeli homosexuálové včetně spisovatele Marcela Prousta nebo udavačský dopis z Německa, kde pisatel upozorňuje na soužití dvou mužů, kteří "žijí jako muž a žena".

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
48%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, je příliš radikální
15%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
35%
 
(Počet hlasů celkem: 274)