Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Večer lidí dobré vůle vynesl na Velehradě téměř 800.000 korun

Domácí zpravodajství / vlu / ČTK / 4. července 2021 22:17
Večer lidí dobré vůle vynesl na Velehradě téměř 800.000 korun

Velehradská bazilika
Autor: Wikipedia.org / Michal Bjalek / Creative commons

Velehrad (Uherskohradišťsko) - Téměř 800.000 korun vynesl dnešní benefiční koncert Večer lidí dobré vůle na Velehradě na Uherskohradišťsku. Lidé mohli posílat dárcovské SMS, koncert přenášela Česká televize i Český rozhlas. Výtěžek koncertu poputuje lidem na jižní Moravě, které zasáhlo ničivé tornádo. Postižené obce a tamní obyvatele podporují také různé sbírky, ve kterých se již vybrala miliarda korun. Peníze z velehradského koncertu získá také Nadační fond Adiuvare, který podporuje studium mladých lidi ze sociálně slabších poměrů, a také lidé, kteří kvůli koronavirové pandemii přišli o peníze nutné k zajištění základních životních potřeb.

Loni se při velehradském benefičním večeru vybralo téměř půl milionu korun, návštěvnost však byla loni kvůli pandemii koronaviru výrazně omezená. Na nádvoří před velehradskou bazilikou mohlo maximálně tisíc lidí. Letos mohlo vzhledem k epidemickým opatřením na koncert do 5000 lidí. Stanovený počet nebyl podle tajemníka Dnů lidí dobré vůle Josefa Kořenka překročen. Nádvoří bylo z větší části plné, lidé koncert sledovali a poslouchali i z okolních prostor.

Na koncertě vystoupil Jiří Pavlica s Hradišťanem, houslista Václav Hudeček, zpěvák David Deyl, sopranistka Petra Alvarez Šimková s rodinou, Antikvartet Dušana Vančury, Slovácký komorní orchestr i členové zlínské Filharmonie Bohuslava Martinů.

Koncert připomenul lidi, kteří bojovali s pandemií koronaviru, zdravotníky, zaměstnance služeb, policisty či vojáky. Představen byl příběh vojenského kaplana i rodiny, kde pomáhali s doučováním dětí dobrovolníci Maltézské pomoci. Návštěvníky pozdravil i válečný veterán, poslední český žijící pilot druhé světové války, armádní generál Emil Boček. „Chtěl bych poděkovat všem, kteří se podíleli a podílí na likvidaci covidové pandemie,“ uvedl Boček. Poděkoval také lidem, kteří pomáhali a pomáhají likvidovat následky ničivého tornáda na jižní Moravě. „Je vidět síla a sounáležitost občanů,“ řekl Boček, který také vyjádřil soustrast rodinám, které přišly o své nejbližší. Boček také ocenil olomouckého arcibiskupa Jana Graubnera za jeho podporu a péči o veterány druhé světové války.

Účastníci koncertu si na Velehradě také připomněli letošní 1100. výročí úmrtí sv. Ludmily, patronky rodin a první české světice, rok sv. Josefa, také 170. výročí narození Antonína Cyrila Stojana a sté výročí jeho jmenování olomouckým arcibiskupem.

Večer lidí dobré vůle zakončil první den cyrilometodějských slavností na Velehradě, které patří k největším církevním akcím v zemi. Dny lidí dobré vůle se každoročně konají 4. a 5. července, vyvrcholí v pondělí dopoledne slavnostní poutní mší.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.
Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Jste spojeni s volbou nového pražského arcibiskupa?
Ano
29%
 
Spíše ano, mohlo to být horší
13%
 
Nelíbí se mi neprůhlednost rozhodování
9%
 
Ne
49%
 
(Počet hlasů celkem: 570)