Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Biskupové upravili vyšetřování zneužívání podle Vatikánu, odmítli manželství stejnopohlavních párů

Domácí zpravodajství / kir / ČTK / 8. července 2021 1:39
Biskupové upravili vyšetřování zneužívání podle Vatikánu, odmítli manželství stejnopohlavních párů

Logo ČBK
Autor: ČBK

Velehrad - Česká biskupská konference (ČBK) do pravidel předběžného vyšetřování v církvi zapracovala nové předpisy z Vatikánu, které poprvé explicitně hovoří o trestnosti zneužívání kněžími a definují postup při stíhání těchto provinění. Vyplývá to ze závěrů zasedání ČBK, o kterých dnes ČTK informovala mluvčí ČBK Monika Klimentová. Biskupové hovořili také o přípravách své audience u papeže Františka předběžně plánované na 11. listopadu.

prohlášení k manželství stejnopohlavních párů biskupové uvedli, že rozšíření instituce manželství na stejnopohlavní páry považují za krok nesprávným směrem. Základem manželství je soužití muže a ženy a jeho hlubokým smyslem také zajištění kontinuity lidského rodu, napsali. Smysluplnějším řešením podle ČBK může být svazek stejnopohlavních párů označit jiným názvem. "Uzákonění manželství těchto párů by s sebou přineslo i nárok na adopci dětí," upozornili. Biskupové schválili také prohlášení k říjnovým volbám do Sněmovny, zveřejněno bude později.

Dvoudenní zasedání ČBK dnes skončilo ve Velehradě na Uherskohradišťsku. Tématu sexuálního zneužívání v církvi se biskupové podle tiskové zprávy ČBK věnovali několik hodin. "Schválili novelu Instrukce o postupu biskupů a vyšších představených při předběžném šetření některých trestných činů proti šestému přikázání desatera na území ČR tak, že do ní byly zapracovány nové právní předpisy vydané Apoštolským stolcem," uvedla ČBK.

Papež František počátkem června zveřejnil radikálně přepracované znění jedné z knih Kodexu kanonického práva o trestních sankcích v církvi. Církevní zákoník tak poprvé explicitně hovoří o trestnosti sexuálního zneužívání nezletilých i dospělých věřících kněžími. Definuje také postup při stíhání těchto provinění, kterému mají nově čelit nejen duchovní, ale i laikové zastávající funkce uvnitř aparátu katolické církve.

"Ještě probíhá jazyková korektura novely, která bude zveřejněna v Actech kurie jednotlivých diecézí. Předpokládáme, že by to mělo být začátkem září. Acta jsou dokument, který každá diecéze vydává, tím pádem to bude oficiálně zveřejněno," řekla k úpravě postupu pro vyšetřování sexuálních trestných činů v církvi Klimentová.

O zneužívání knězem nedávno s přiznanou identitou promluvila pro Seznam Zprávy třiačtyřicetiletá Jiřina Kočí. Další podobné případy server popsal už dřív. Kardinál Dominik Duka k reportážím uvedl, že nesou stopy diskreditační kampaně se zjevně manipulativními a tendenčními prvky, které připomínají "nechvalně známou publicistiku" v totalitních režimech.

Návštěva biskupů ve Vatikánu plánovaná letos od 8. do 13. listopadu zahrnuje vedle setkání s papežem, návštěvu hrobů apoštolů svatého Petra a Pavla, čtyř papežských bazilik a jednotlivých vatikánských úřadů, uvedla ČBK. Na plenárním zasedání členové ČBK debatovali také o společných ekonomických záležitostech, o papežské návštěvě na Slovensku nebo Národní svatoludmilské pouti chystané na 18. září na Tetíně.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
52%
 
Spíše ano
26%
 
Ne
19%
 
Nevím
2%
 
(Počet hlasů celkem: 42)