Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Přátelé podlipnických kostelů už 20 let usilují o obnovu a oživení tří vysočinských kostelíků

Kultura / vlu / Vlastní zpráva / 8. července 2021 21:59
Přátelé podlipnických kostelů už 20 let usilují o obnovu a oživení tří vysočinských kostelíků

Kostel sv. Martina v Dolním Městě
Autor: Norbert Schmidt

Podlipnicko - Občanské sdružení Přátelé podlipnických kostelů letos slaví 20 let své činnosti. Tak dlouho se už snaží o obnovu a oživení tří vysočinských kostelíků pod hradem Lipnice, které ukrývají unikátní nástěnné malby ze 14. století. Jde o kostel sv. Markéty v Loukově, sv. Martina v Dolním Městě a sv. Jiří v Řečici. 

Za uplynulých dvacet let se sdružení podařilo stavby po částech rekonstruovat, mnohé zachránit, fresky stabilizovat. A také  do kostelů vrátit bohatý mnohovrstevnatý život. „Znovuobnovením tradičních poutí, pořádáním koncertů, odborných přednášek, výstav a dalších duchovních a kulturních akcí v prostorách těchto kostelů, zamýšlíme otevřít tato ukrytá místa všem, kteří jejich prostou krásu ještě neobjevili a těm, kteří ji už znají, dopřát možnost nahlédnout do nich častěji než sporadicky,“ píše sdružení o jednom z cílů na svém webu.

Přátelé podlipnických kostelů již uskutečnily desítky akcí, na Vysočinu přijelo s přednáškou nebo uměleckým programem mnoho významných osobností a stovky, tisíce návštěvníků. Vedle poutních bohoslužeb se konaly pravidelně koncerty, přednášky, divadla, pěší poutě, prohlídky, debaty.   

Podlipnické kostely se tak podařilo vrátit do širšího veřejného povědomí. Na malé kostely se nezapomnělo, naopak, staly se známými regionálními ohnisky staré i současné kultury, místy stavební a přírodní krásy, prostory paměti i života současné Vysočiny.

O víkendu 10. a 11. července sdružení připravuje Den pro podlipnické kostely a Svatomarkétskou pouť, která bude zároveň oslavou 20 let působení Přátel podlipnických kostelů.

 Bližší informace najdete na www stránkách sdružení www.podlipnickekostely.cz.


Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.
Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Zúčastnili jste se některé lednové ekumenické bohoslužby?
ano
27%
 
ano, ale v jiném měsíci v roce
7%
 
ne
53%
 
nechodím do kostela na žádné bohoslužby
12%
 
(Počet hlasů celkem: 148)