Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Holešovský festival židovské kultury vyvrcholí vystoupením tanečního souboru Hradišťan

Kraje: Zlínský / kir / ČTK / 15. července 2021 9:39
Holešovský festival židovské kultury vyvrcholí vystoupením tanečního souboru Hradišťan

Ilustrační foto: interiér Šachovy synagogy v Holešově
Autor: Wikipedia.org / Creative Commons

Holešov -  Letošní 21. ročník festivalu židovské kultury Ha-Makom v Holešově na Kroměřížsku vyvrcholí vystoupením tanečního souboru Hradišťan, který doprovodí kapela Rabi Gabi a.G. Přehlídka se uskuteční od 20. do 24. července. Nabídne hudbu, tanec, odborné přednášky a také několik výstav, sdělila ČTK mluvčí holešovské radnice Hana Helsnerová.

Jednotlivé akce se budou znovu konat především v Šachově synagoze, na zámku a zámeckém nádvoří. Zahajovací den festivalu zpestří mimo jiné slavnostní zahájení výstavy nazvané Translokační plány židovských obydlí v 18. století a představení nových publikací, které město Holešov vydává u příležitosti 400. výročí narození rabína Šacha. Zahajovací koncert obstará kapela Mackie Messer Klezmer Turnov, která se zaměřuje na volnou interpretaci židovských písní ze střední a východní Evropy.

Novinkou festivalu jsou středeční workshopy pro děti, kde se budou zabývat tématem židovských svátků. Druhý den přehlídky nabídne také koncert uskupení Milan Kašuba Jazz Trio. Ve čtvrtek 22. července se na přehlídce vystřídá řada odborných lektorů a řečníků při semináři nazvaném Židé a Morava. O židovském životě v Olomouci v 19. století bude hovořit Jiří A. Klimeš, interaktivně pojatou přednášku věnovanou rabínu Šachovi přednese Daniel Soukup. Další vystupující budou mluvit například o třech holešovských pogromech, osudu rodiny Ehrlichovy nebo vypálení Nové synagogy v Holešově. Seminář zakončí exkurze na nedalekou tvrz Kurovice.

"V pátek bude myšlenka interakce s účastníky festivalu pokračovat hudební dílnou Aidy Mujačič. Ve workshopu se všichni zájemci naučí bosenskou židovskou píseň, jejíž kořeny jsou ve středověkém Španělsku, z něhož byli Židé v 15. století vyhnáni," uvedla Helsnerová. Součástí workshopu je i přesah k nedávné minulosti, kdy došlo v 90. letech 20. století k válce na území bývalé Jugoslávie. "Osobní zážitky lektorky workshopu tvoří pozadí vysvětlující potřebu zachování multikulturního světa a potřeby respektu k jiným náboženstvím, jazykům a zvykům," uvedla za organizátory festivalu Jana Slovenčíková.

Závěrečný den festivalu nabídne koncert Big Bandu Josefa Hájka s Peterem Lipou a divadelní představení Hlupáci z Chelmu a jejich příbuzní. Vystoupí klezmerová kapela Kaschauer Klezmer Band ze Slovenska, hudební skupina Rabi Gabi a.G a taneční soubor Hradišťan. Více informací je k dispozici na webových stránkách festivalu.

Holešov patřil v minulosti k jedné z největších židovských obcí na Moravě. Tamní Šachova synagoga z 16. století je druhou nejstarší na Moravě a čtvrtou nejstarší v České republice. Rabinát se rozprostíral od Dřevohostic po Vizovice. V polovině 19. století žilo v Holešově 1700 Židů. Za druhé světové války komunitu zničili nacisté.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Ozvuk
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Měl by papež František navštívit Ukrajinu?
Ano, co nejdříve
68%
 
Ano, ale až bude po válce
7%
 
Ne
21%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 140)