Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Do Česka se téměř po 20 letech vrátily dvě barokní sošky andělů

Kraje: Karlovarský / juml / ČTK / 21. července 2021 17:38
Do Česka se téměř po 20 letech vrátily dvě barokní sošky andělů

Kostel Nejsvětější Trojice v Perninku
Autor: Wikipedia.org / Wikimedia Commons

Praha/Pernink (Karlovarsko) - Do České republiky se vrátily dvě barokní sošky andělů, které ukradl v roce 2002 zloděj z kostela Nejsvětější Trojice v Perninku na Karlovarsku. Ministerstvo kultury o tom včera informovalo na svém facebooku.

V pondělí předal plastiky ředitel odboru památkové péče ministerstva kultury Jiří Vajčner zástupci farnosti Marku Hricovi. "Každý vyhraný soudní spor je mimořádně přínosný při uplatňování nároku na repatriaci dalších odcizených a nezákonně vyvezených kulturních statků, neboť dokáže přesvědčit mnohé zahraniční držitele kradených uměleckých děl, aby raději volili smírné řešení, a vyhnuli se tak nákladnému soudnímu sporu," uvedl náměstek ministra kultury za sekci kulturního dědictví Vlastislav Ouroda.

Plastiky se ztratily v roce 2002. O 14 let později je našli rakouští policisté a kriminalisté u rakouského obchodníka s uměním. Po několik let trvajícím soudním sporu uznal rakouský soud nárok České republiky na navrácení kulturních statků. Pachatelé krádeže při strhávání plastik z oltáře vylomili každé ze soch křídlo, a tato křídla zůstala po dvě desítky let upevněná na oltářním nástavci.

To se podle ministerstva ale ukázalo při dokazování před soudem jako silný argument pro uznání českého nároku. Plastiky objevené v Rakousku sice měly přidělaná křídla nová, ale přes restaurátorské pokusy o zamaskování původního spojení se odborníkům z Národního památkového ústavu podařilo jednoznačně potvrdit jejich totožnost, uvedlo ministerstvo.

Kostel Nejsvětější Trojice v Perninku stojí na místě dřevěného kostelíku zasvěceného svaté Anně. Nový zděný barokní kostel v alpském slohu byl pak postaven v letech 1714 až 1716.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Souhlasíte s narovnáním práv stejnopohlavních párů ve svazku nazvaném partnerství, místo manželství?
Ano
41%
 
Ano, ale bez možnosti osvojení dětí
8%
 
Ne, jsem pro název manželství
8%
 
Nesouhlasím s těmito svazky
36%
 
Současný zákon o registrovaném partnerství bych neměnil
7%
 
(Počet hlasů celkem: 353)