Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Francouzský parlament schválil sporný zákon mířící proti islamismu

Ze světa / juml / ČTK / 24. července 2021 10:34
Francouzský parlament schválil sporný zákon mířící proti islamismu

ilustrační foto
Autor: wikipedia.org / Wikipedia Commons

Paříž - Poslanci francouzského Národního shromáždění včera potvrdili kontroverzní návrh zákona o "posílení republikánských principů". Norma má být nástrojem boje proti islamismu. Takzvaný zákon proti separatismu parlament schválil po měsících projednávání, připomněla agentura AFP.

Nový zákon je namířen mimo jiné proti šíření nenávisti na internetu, ale také proti vynuceným sňatkům. Má též posílit kontrolu spolků. Správním celkům umožní, aby měly přehled o počtu mešit a modliteben na svém území. Různé mechanismy mají také vnést více světla do financování náboženských společenství.

Jeden z článků právní normy požaduje, aby finanční dary ze zahraničí nad 10.000 eur (262.000) korun byly deklarovány. Návrh dále zpřísňuje pravidla pro domácí vzdělávání.

"Získáváme prostředek boje proti těm, kteří zneužívají náboženství k jiným účelům, aby zpochybnili hodnoty republiky," prohlásil dnes francouzský ministr vnitra Gérald Darmanin.

Vláda prezidenta Emmanuela Macrona návrh zákona připravila v reakci na závažné teroristické útoky ve Francii. Premiér Jean Castex několikrát zdůraznil, že norma není namířena proti některému náboženství. Kritici v ní ale vidí prvky, které znevýhodňují muslimskou část společnosti. Diskriminace se obává také organizace Amnesty International. Pravicoví politici nová ustanovení naopak považují za nedostatečná. Podle deníku Le Figaro chtějí levice i pravice nechat zákon posoudit ústavní radou.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
48%
 
Spíše ano
3%
 
Ne, je příliš radikální
19%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
30%
 
(Počet hlasů celkem: 132)