Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Opraven byl další kostel architektů Dientzenhoferových v Heřmánkovicích na Broumovsku

Kraje: Královéhradecký / kir / ČTK / 4. srpna 2021 19:29
Opraven byl další kostel architektů Dientzenhoferových v Heřmánkovicích na Broumovsku

Kostel Všech svatých v v Heřmánkovicích na Broumovsku
Autor: www.Wikipedie.org / Daniel Baránek / Creative Commons

Heřmánkovice (Broumovsko) - Rekonstrukce barokního kostela Všech svatých v Heřmánkovicích na Broumovsku vyšla téměř na 9,8 milionu korun. Opravený kostel od stavitele Kryštofa Dientzenhofera se pro veřejnost otevřel v úterý 3. srpna. ČTK to sdělili zástupci ministerstva pro místní rozvoj. Z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) šlo na záchranu kostela 9,2 milionu korun.

Stavební práce začaly v roce 2020, stavebníci kompletně výměnili konstrukce dřevěného krovu, osadili novou střešní krytinu z dřevěných šindelů, zajistili rokokový malovaný strop, sanovali vlhkost zdiva a vyměnili okna. Peníze z evropských fondů směřovaly do provedení základních rekonstrukčních prací na nejpoškozenějších partiích kostela.

"Nejvíce poškozená byla střešní krytina včetně konstrukce krovu a fresek, do kostela zatékalo. V havarijním stavu byla i okna," uvedl Vilém Frček z ministerstva pro místní rozvoj.

Kostel je součástí skupiny tzv. broumovských kostelů, tedy skupiny barokních kostelů z 18. století od architektů Kryštofa a Kiliána Ignáce Dientzenhoferových. Dientzenhoferové patří k nejvýznamnějším představitelům vrcholného baroka v českých zemích. Kostel v Heřmánkovicích by měl být přístupný každé úterý a sobotu do konce prázdnin. Další kostely v regionu jsou přístupné dle rozpisu.

Není to první kostel na Broumovsku, který se podařilo opravit díky evropským fondům. "V rámci IROP byly kostely podpořeny z projektů Pro život kostelů Broumovska, Pro život kostelů Broumovska II, Obnova areálu kostela sv. Prokopa v Bezděkově nad Metují dotací ve výši 41,5 milionu korun. Jednalo se o opravu celkem čtyř barokních kostelů v Heřmánkovicích, Ruprechticích, Verneřovicích a Bezděkově nad Metují," uvedl Frček.

Kostely tzv. broumovské skupiny vznikly na zakázku tehdejšího opata břevnovsko-broumovského benediktinského kláštera Otmara Zinkeho. Mezi lety 1719 až 1738 postupně vznikly v obcích Vernéřovice, Ruprechtice, Heřmánkovice, Otovice, Vižňov, Bezděkov nad Metují, Broumov, Šonov, Božanov a Hlavňov. Každý kostel je originálem, který barokní stavitelé zakomponovali do krajiny Broumovska. Stavby se také výrazně liší od jiných kostelů, které se v té době obvykle stavěly. Stavitelům se podařilo vytvořit nové dominanty na mírných návrších a v těžištích tehdy se rozvíjejících obcí.

Královéhradecký kraj usiluje o prohlášení ojedinělého souboru deseti kostelů na Broumovsku národní kulturní památkou. Žádost o prohlášení kostelů národní kulturní památkou kraj podal na ministerstvo kultury začátkem letošního roku. "S největší pravděpodobností dojde k rozšíření o jedenáctý kostel, který není v autorství Dientzenhoferů, ale je nedílnou součástí souborů kostelů. Jde o kostel sv. Martina v Martínkovicích," řekla dnes ČTK mluvčí kraje Martina Svatoňová.

Kostely vznikly jako ucelený soubor venkovských farních kostelů spojených obdobím vzniku, osobností zadavatele a autory návrhů. Jednotlivě mají kostely zatím status kulturní památky.

 

Seznam broumovských kostelů (v závorce datum výstavby a jejich autor):

• kostel sv. Michaela Archanděla, obec Vernéřovice (1719-1721, Kryštof Dientzenhofer)
• kostel sv. Jakuba Většího, obec Ruprechtice (1720-1723, Kryštof Dientzenhofer)
• kostel Všech svatých, obec Heřmánkovice (1722-1726, Kilián Ignác Dientzenhofer)
• kostel sv. Barbory, obec Otovice (1725-1727, Kryštof Dientzenhofer)
• kostel sv. Anny, obec Vižňov (1724-1727, Kilián Ignác Dientzenhofer)
• kostel sv. Prokopa, obec Bezděkov nad Metují (1724-1727, Kilián Ignác Dientzenhofer)
• kostel sv. Václava, obec Broumov (1728-1729, Kilián Ignác Dientzenhofer)
• kostel sv. Markéty, obec Šonov (1726-1730, Kilián Ignác Dientzenhofer)
• kostel sv. Maří Magdalény, obec Božanov (1733-1738, Kilián Ignác Dientzenhofer)
• kaple P. Marie Sněžné na Hvězdě, obec Hlavňov (1732-1733, Kilián Ignác Dientzenhofer)

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
49%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, je příliš radikální
20%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
29%
 
(Počet hlasů celkem: 105)