Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Ve Francii se stal obětí vraždy katolický kněz, pachatel se udal na policii

Ze světa / kir / ČTK / 9. srpna 2021 23:09
Ve Francii se stal obětí vraždy katolický kněz, pachatel se udal na policii

ilustrační foto
Autor: wikipedia.org / Wikipedia Commons

Nantes (Francie) -  Ve vesnici Saint-Laurent-sur-Sèvre poblíž francouzského Nantes dnes ráno objevili tělo katolického kněze, který se stal obětí vraždy. Pravděpodobný pachatel trestného činu, rwandský občan, který žije ve Francii již několik let, se přišel sám udat na policejní stanici v nedaleké obci a byl zadržen. Podle prokuratury vražda nejspíše neměla teroristický motiv, informovala tisková agentura AFP.

"Pohnutky (útočníka) nenasvědčují teroristickému motivu," okomentoval smrt kněze na tiskové konferenci představitel prokuratury ve městě La Roche-sur-Yon v departementu Vendée.

Ministr vnitra Gérald Darmanin, který o události informoval na twitteru, vyjádřil podporu francouzským katolíkům. Svoji účast francouzské kongregaci venkovských misijních kněží, k níž zavražděný duchovní patřil, vyjádřil po incidentu francouzský prezident Emmanuel Macron. Premiér Jean Castex sdělil, že je událostí zděšen. Předsedkyně krajně pravicové strany Národní sdružení (RN) Marine Le Penová dala najevo pobouření nad skutečností, že domnělý pachatel nebyl vzhledem ke své problematické minulosti z Francie dříve vyhoštěn.

Šedesátiletý kněz byl před svojí smrtí zbit, uvedl podle agentury AFP zdroj z policejních kruhů. Příčinu smrti duchovního ale ještě ukáže pitva. Kněz se s Rwanďanem podezřelým z jeho vraždy několik měsíců setkával. Pravděpodobný pachatel byl také podle informací agentury na konci července propuštěn z nemocnice, kde se měsíc léčil na psychiatrii.

Devětatřicetiletý Rwanďan je podle některých zdrojů AFP navíc stíhán kvůli podezření ze zapojení do požáru katedrály v Nantes v červenci 2020. V této kauze ho čeká soudní proces. Muž tehdy v chrámu působil jako dobrovolník a byl ubytován společně s tamními duchovními. V den, kdy v katedrále propukl požár, který poničil především její varhany, byl pověřen, aby kostel večer zavřel. K činu se přiznal.

Dnešní zpráva vyvolala prudké reakce francouzských pravicových politiků. "Ve Francii tedy může člověk nelegálně pobývat, podpálit katedrálu v Nantes, nebýt vyhoštěn a poté jako recidivista zavraždit katolického kněze," napsala krajně pravicová politička Le Penová na twitteru. Událost zároveň označila za "absolutní selhání státu a ministra vnitra Darmanina". Ten na obvinění reagoval argumentem, že Rwanďan nemohl být vyhoštěn, poněvadž byl pod soudním dohledem. Že neměl Rwanďan ve Francii pobývat, zaznělo také od několika politiků z Republikánské strany (LR). "Co ještě toto individuum pohledávalo ve Francii?" tázal se například předseda skupiny senátorů za LR Bruno Retailleau.

 

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
51%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, je příliš radikální
21%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
26%
 
(Počet hlasů celkem: 91)