Dobrovolníci pomáhají s obnovou osad v Rychlebských horách a přípravou velké pěší pouti
Kraje: Olomoucký / kir / / 9. srpna 2021 23:28Jeseníky - Dobrovolníci z Česka, Francie a Nizozemska se sjeli v těchto dnech do Rychlebských hor, kde pomáhají s obnovou tamních zaniklých osad a poutních míst. Starají se například o staré ovocné stromy zapomenutých krajových odrůd, ale podílejí se také na přípravě velké pěší pouti zapadlými kouty Jesenicka, která se uskuteční po skončení tohoto workcampu, řekl ČTK vedoucí workcampu Martin Votava.
"Do Rychlebských hor letos přijelo celkem 11 účastníků ve věku od 20 až 40. Tentokrát je mezi nimi hodě lidí, kteří se na toto místo vrátili, což není úplně běžné v tomto projektu," uvedl Votava.
Na projektu spolupracuje Hnutí Brontosaurus Jeseníky a spolek INEX sdružující dobrovolné aktivity, zaměřuje se nejen na čištění a údržbu zaniklých osad a tamní zeleně, ale i na přípravě velké pěší pouti s názvem Putování zapadlými kouty Jesenicka, která se uskuteční od 9. do 15. srpna. Start má ve Zlatých Horách a cíl v Koutech nad Desnou. Poutníci denně ujdou podle Votavy kolem 20 až 30 kilometrů, zapojí se i někteří dobrovolníci z workcampu. "Na plánované trase pouti pracují na údržbě dvou míst, kapličky a bývalého vojenského areálu Muna s pamětním křížem připomínajícím odsun Němců," doplnil Votava.
Oblast Rychlebských hor se nachází v nejzápadnější části Slezska, v severozápadním výběžku okresu Jeseník. Zaniklé osady v Rychlebských horách, stejně jako mnoho dalších v českém pohraničí, opustili poslední obyvatelé před více než 70 lety. Postupně po vesnicích zůstaly jen zbytky zdí a staré ovocné stromy. Organizace Hnutí Brontosaurus Jeseníky začala po roce 2005 za pomoci dobrovolníků s obnovou osad, záchranou vzácných starých stromů i pozůstatků domů. V letošním roce se zaměřuje i na zaniklá poutní místa, po nichž povede trasa připravované pouti.
Myšlenka pouti vznikla jako pokračování aktivit po vydání knih Zmizelé Jesenicko, za kterými stojí právě Hnutí Brontosaurus. Cílem je vzbudit zájem o tato kdysi hojně navštěvovaná místa, která upadla v zapomnění, dodal Votava.
Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:
Související zprávy a články
Aktuální zprávy
23.01.2025 15:40Senát schválil smlouvu ČR s Vatikánem, žádost o její ústavní přezkum odmítl
23.01.2025 0:25Oběti zneužívání v církvi znovu požádaly senátory, aby neschválili smlouvu s Vatikánem
22.01.2025 13:50Biskupská konference zvolila svým předsedou Josefa Nuzíka, vystřídá Graubnera
Diskuze k zprávě
Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.
Bankovní spojení
Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010