Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Expozice v Bučovicích připomíná popraveného kněze Václava Drbolu

Kraje: Jihomoravský / kir / ČTK / 17. srpna 2021 10:50
Expozice v Bučovicích připomíná popraveného kněze Václava Drbolu

Ilustrační foto: Busta Václava Drboly v Babicích (2014)
Autor: Wikipedia.org / Creative Commons

Bučovice (Vyškovsko) - Bučovice na Vyškovsku mají o neděle trvalou připomínku katolického kněze Václava Drboly, který patří k obětem takzvaných babických procesů. Popravili jej v roce 1951, tedy před 70 lety. Ve vstupním prostoru kostela nechala farnost instalovat trvalou expozici s dobovými fotografiemi a faksimile dokumentů. Drbola působil v Bučovicích jako kaplan před tím, než odešel do Babic na Třebíčsku.

Expozice má neobvyklé architektonické řešení. Z vrcholu klenby v předsíni kostela je spuštěný tepaný kovový půlválec, který slouží jako nosič dokumentů, popsal ČTK Luděk Navara z občanského sdružení Paměť. Sdružení se na přípravě výstavy podílelo.

Drbola se narodil ve Starovičkách na Břeclavsku v roce 1912. V kněžské službě působil nejdříve ve Slavkově u Brna, poté v Čučicích a od roku 1943 jako kaplan v Bučovicích, kde také aktivně pracoval v různých spolcích, věnoval se mládeži, vyučoval náboženství. Organizoval také divadelní představení a hody, informuje bučovická farnost na svém webu.

Do Babic jej přeložili v roce 1950 po zatčení tamního faráře. Za mřížemi skončil v červnu 1951 i sám Drbola. Vražda tří funkcionářů národního výboru se sice odehrála až po jeho uvěznění, přesto byl zahrnut mezi obžalované v následných zpolitizovaných procesech. Za údajnou velezradu a návod k vraždě dostal trest smrti.

Církev v roce 2011 zahájila proces blahořečení Drboly. "Po ukončení diecézní části je proces blahořečení v římské fázi, která má několik částí, a nyní je v posledních krocích řízení," řekla mluvčí brněnského biskupství Martina Jandlová.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Ozvuk
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Jste spojeni s volbou nového pražského arcibiskupa?
Ano
30%
 
Spíše ano, mohlo to být horší
13%
 
Nelíbí se mi neprůhlednost rozhodování
7%
 
Ne
49%
 
(Počet hlasů celkem: 784)