Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Opravenému gotickému kostelu u františkánského kláštera v Kadani požehnal biskup

Kraje: Ústecký / kir / ČTK / 21. srpna 2021 13:00
Opravenému gotickému kostelu u františkánského kláštera v Kadani požehnal biskup

Kadaňský kostel Zvěstování Panny Marie a Čtrnácti sv. pomocníků
Autor: Wikipedia.org / Jitka Erbenová / Creative Commons

Kadaň (Chomutovsko) - Litoměřický biskup Jan Baxant dnes požehnal opravenému pozdně gotickému kostelu Čtrnácti sv. Pomocníků v Kadani na Chomutovsku. Rekonstrukce klášterního areálu s ojedinělou architekturou a unikátními nástěnnými malbami trvala 20 let.

„Pro litoměřickou diecézi, pro celou naši společnost českou je to mimořádná událost, skoro zázračná. Pro mě určitě, já jsem nikdy ve svém životě jako biskup v jeden den nežehnal kostel, oltář, svatostánek, varhany. A ještě posléze ve městě soše svaté Jany z Arcu,“ řekl ČTK Baxant. Mimořádná je památka podle biskupa nejen svým historickým významem, ale také tím, že se na její opravě podílela církev, město, stát, Evropská unie a další donátoři.

Biskup pronesl čtyři žehnací modlitby, žehnal celý kostel, nový oltář, nový svatostánek v kapli a varhany, které se rozezněly po 70 letech. Následně obešel kostel plný lidí, vykropil ho svěcenou vodou a okouřil kadidlem. „Na opravě se pracuje dvacet let. Nemyslel jsem si, že se dožiju toho, že to bude hotové,“ řekl dlouholetý kadaňský starosta Jiří Kulhánek (ODS). Město na rekonstrukci z rozpočtu uvolnilo zhruba 80 milionů korun. Na opravu kostela církev získala dotaci z Evropské unie 54 milionů korun. Celkové náklady na práce v areálu se odhadují na 150 milionů korun.

Národní kulturní památkou je klášter s kostelem od roku 1995. Obnova zdevastovaných objektů začala na přelomu tisíciletí, rekonstrukce kostela v roce 2016. „Oprava kostela se o něco protáhla s ohledem na objevení nástěnných maleb a nutnosti je restaurovat,“ řekl ČTK správce kláštera Petr Liebscher. „Nástěnné malby v úrovni lavic nás zaskočily, nepočítali jsme ani s tím, že budou dobře dochovány dětské náhrobky. Objevili a zdokumentovali jsme řadu náhrobků v podlaze, do hrobky františkánů se znovu vrátí ostatky,“ uvedl Liebscher.

Restaurátoři se věnovali mobiliáři, tedy hlavnímu oltáři i bočním, kazatelně, varhanám, lavicím, zpovědnicím. Osazena jsou svítidla, kostel je ozvučen a zprovozněna je nová elektroinstalace. Restaurování se týkalo také veškeré plochy stěn, pokrytých z větší části malbami. „Snažíme se dostat tento nádherný kostel do UNESCO, cesta je to dlouhá, ale my jsme trpěliví,“ uvedl Kulhánek. V klášteře jsou sklípkové klenby.

Pozdně středověký poutní františkánský klášter byl až do 50. let minulého století centrem dění v královském městě a jeho okolí. V 50. letech minulého století komunisté vyhnali františkány a začala éra devastace. „Jeden rok tu byl internován biskup Josef Hlouch a StB měla objekty pod kontrolou, pak se staly skladištěm,“ řekl Liebscher. V 90. letech františkáni předali areál římskokatolické církvi, která pronajala klášter městu. Právě radnice iniciovala opravu areálu a přispěla i na rekonstrukci kostela Čtrnácti sv. Pomocníků. V klášteře sídlí muzeum a základní umělecká škola. Radnice obnovila také pěstování vína v zahradách.

Bohoslužby se doposud konaly v kostele jednou měsíčně. Nyní se věřící v opraveném svatostánku budou scházet k pravidelným bohoslužbám jednou týdně. Každé úterý od 17.00.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
51%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, je příliš radikální
20%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
27%
 
(Počet hlasů celkem: 86)