Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Papež vyzval k integraci migrantů a kritizoval intervenční politiku Západu

Ze světa / vlu / ČTK / 1. září 2021 18:56
Papež vyzval k integraci migrantů a kritizoval intervenční politiku Západu

Papež František
Autor: Flickr.com / M. Mazur / Creative commons

Madrid/Vatikán - Papež František vyzval k pomoci afghánským i dalším uprchlíkům, které podle něj země mají nejen přijmou, ale i chránit a integrovat. Pokud je neintegrují, mohou se tito lidé stát nebezpečím, protože se cítí být cizími. Nejvyšší představitel římskokatolické církve to řekl v dnes zveřejněném rozhovoru se španělským rozhlasem COPE. Papež také kritizoval podle něj nezodpovědnou západní politiku intervence a snahy zavádět demokracii v Afghánistánu. V rozhovoru odmítl spekulace, že by se ze zdravotních důvodů chystal opustit vedení katolické církve.

„Když je přijmete a necháte doma a neintegrujete, jsou nebezpečím, protože se cítí jako cizinci,“ řekl papež rozhlasu COPE. „Pomyslete na tragédii (na letišti) v Zaventemu. Ti, co provedli tento teroristický čin, byli Belgičané, děti neintegrovaných imigrantů,“ připomněl papež útoky v Belgii z roku 2016, při nichž na letišti a v bruselském metru zemřely tři desítky lidí.

Jako příklad správného postupu integrování imigrantů papež František, který je původem z Argentiny, uvedl Švédsko a jeho přijímání uprchlíků před diktaturami v Argentině, Chile a Uruguayi ve druhé polovině minulého století.

Země by si ale podle papeže měly upřímně přiznat, kolik uprchlíků mohou přijmout. „A proto je důležitý dialog mezi národy. Dnešní migrační problém nevyřeší žádná země sama,“ řekla hlava katolické církve.

Papež označil za „okupaci“ intervenci mezinárodních jednotek v čele s USA v Afghánistánu. Odsoudil „nezodpovědnou politiku intervence zvenčí a politiku budovat v jiných zemích demokracii bez ohledu na tradici tamních národů“. Papež řekl tuto větu v domnění, že cituje německou kancléřku Angelu Merkelovou, která to podle něj řekla v Moskvě 20. srpna a kterou označil za jednu z „velkých osobností světové politiky“. Podle agentury DPA je ale papežův citát postojem ruského prezidenta Vladimira Putina, s nímž se Merkelová v Moskvě setkala. Kancléřka podle DPA nicméně řekla, že v budoucnu je třeba pečlivě zvážit, do jakých aktivit se zapojit.

„Nevím, kde došli k tomu, že chci podat demisi,“ řekl papež ohledně spekulací, které šířila část italského a argentinského tisku, že hodlá odejít z čela církve kvůli zdravotním problémům. František uvedl, že o tom nikdy neuvažoval. Řekl, že díky červencové operaci, kdy mu lékaři odebrali část tlustého střeva, nyní může jíst všechno. Musí ale brát speciální léky. V pondělí španělská stanice zveřejnila krátkou část rozhovoru, ve které papež tvrdil, že mu v souvislosti s červencovým zákrokem zachránil život zdravotní bratr, kterého hlava katolické církve popsala jako velice zkušeného muže. Podle papeže ho právě tento zdravotník varoval, že se musí nechat operovat.

Papež František, který tento měsíc navštíví Maďarsko a Slovensko, také v rozhovoru řekl, že plánuje v dalších měsících navštívit menší země Evropy, mimo jiné Maltu, Kypr a Řecko. Čtyřiaosmdesátiletý papež také nevyloučil, že napřesrok zavítá do španělského poutního města Santiago de Compostela.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
51%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, je příliš radikální
20%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
27%
 
(Počet hlasů celkem: 86)