Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Romská pouť se vrací na Svatý Kopeček, sloužit liturgii bude biskup Malý

Domácí zpravodajství / kir / ČTK, red. / 6. září 2021 11:47
Romská pouť se vrací na Svatý Kopeček, sloužit liturgii bude biskup Malý

Ilustrační foto: Romská pouť v roce 2020
Autor: Clovekavira.cz / Pavel Langer

Olomouc - Tradiční Romská pouť, na kterou míří Romové z celé Moravy i Slovenska, se po dvou letech znovu přesouvá na Svatý Kopeček u Olomouce, který je s touto akcí spjat od počátku. Uskuteční se tuto sobotu a sloužit bohoslužbu bude biskup Václav Malý. Předchozí dva ročníky se uskutečnily v Olomouci v katedrále svatého Václava, důvodem byla rozsáhlá rekonstrukce svatokopecké baziliky. Pouť má dlouholetou tradici, letos jde o třiadvacátý ročník.

Romskou pouť pořádá od roku 1998 olomoucká charita, v předchozích letech na ni dorazilo i 600 lidí. Na loňský ročník přišlo zhruba 130 účastníků, návštěvnost byla ve srovnání s minulými lety výrazně nižší, ovlivnila ji opatření proti šíření koronaviru. „Letos těch účastníků očekáváme více, ale počet nedokážeme odhadnout,“ uvedla Buková.

Romská pouť se vrací na Svatý Kopeček, sloužit liturgii bude biskup Malý

Ilustrační foto - Svatý Kopeček u Olomouce
Autor: Wikipedia.org / Lehotsky / Wikimedia Commons

Motivem letošního 23. ročníku Romské pouti je Amen nasan vaš peske cudze (Nejsme si cizí). Liturgii bude celebrovat pomocný biskup pražský Václav Malý. Posláním Romské poutě je podle pořadatelů vytvořit prostor pro společné duchovní sdílení Romů z Česka a Slovenska. „Řada poutníků přijíždí opakovaně, pouť se pro ně stala již každoroční tradicí. Atmosféra je vždy přátelská, mnozí své vzdálené známé potkávají jednou za rok právě tady. Setkání je příležitostí pro společnou modlitbu a vzájemné sdílení,“ doplnila Richenza Buková.

Poutníci se tuto sobotu sejdou u kříže pod bazilikou v 11:50, část poutníků doputuje Poutní alejí ze Samotišek. Po mši jsou poutníci srdečně zváni na oběd a posezení u kávy. Po polední pauze program pokračuje v klášterních ambitech přednáškou premonstrátského kněze Hyacinta Pavla Kuchty a aktivitami pro děti. Na parkánech bude pro poutníky připravena také výstava fotografií, která je průřezem z uplynulých ročníků. Pouť ukončí v 17:00 závěrečné požehnání v bazilice Navštívení Panny Marie.

Romská pouť je od počátku založení tradice spjata se Svatým Kopečkem, kromě posledních dvou ročníků ovlivněných rekonstrukcí tamní baziliky, se pouť uskutečnila v Olomouci jen jednou, a to v roce 2007. Pořadatelé chtějí poutí umožnit Romům sdílet společně vlastní tradiční hodnoty, prezentovat svoji kulturu a přispět ke sblížení romské menšiny s většinovou společností.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
48%
 
Spíše ano
3%
 
Ne, je příliš radikální
17%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
32%
 
(Počet hlasů celkem: 165)