Papež s vůdci křesťanských církví vyzvali politiky, aby zachránili planetu
Ze světa / vlu / ČTK / 11. září 2021 22:46

Arcibiskup Welby (první zleva), papež František a patriarcha Bartoloměj (první zprava) při ekumenickém setkání v Assisi
Autor: www.vaticannews.va
Řím - Papež František, arcibiskup Justin Welby, nejvýšše postavený duchovní anglikánské církve, a konstantinopolský patriarcha Bartoloměj ve společném prohlášení vyzvali světové politiky, aby se na nadcházejícím klimatickém summitu pokusili „zachránit planetu“. Vůdci tří velkých křesťanských církví napsali, že kvůli klimatickým změnám je potřeba okamžitě jednat a přinést oběti, které zajistí, že svět bude přívětivý i pro budoucí generace.
„Extrémní projevy počasí a přírodní katastrofy posledních měsíců nám daly znovu s velkou silou a s mnoha lidskými oběťmi na srozuměnou, že klimatické změny nejsou výzvou pro budoucnost, ale naléhavou a okamžitou záležitostí přežití,“ citovala z prohlášení agentura AP.
„Je to poprvé, co všichni tři cítíme povinnost společně upozornit na nutnost ekologické udržitelnosti, na její vliv na trvající chudobu a důležitost globální spolupráce,“ uvedli náboženští vůdci. „Musíme se rozhodnout, jaký svět tu zanecháme pro příští generace,“ dodali.
Klimatická konference OSN o klimatu (COP26) se s ročním odkladem kvůli covidu-19 uskuteční v listopadu ve skotském Glasgow. Podle klimatologů i dalších odborníků bude nejspíš poslední šancí, jak zmírnit předpokládané katastrofální dopady globálního oteplování. Papež František se má summitu osobně zúčastnit.
Mezivládní panel pro změny klimatu (IPCC), který působí při OSN, letos ve své zprávě uvedl, že růst teplot na Zemi jednoznačně způsobuje lidská činnost a že změny klimatu stojí i za nedávnými přírodními katastrofami, vlnami veder či záplavami. Vědci, kteří zprávu připravovali, se shodují na potřebě razantně snížit emise všech skleníkových plynů, podle nich však i při úplném zastavení emisí CO2 lidstvo překoná hranici růstu teploty o 1,5 stupně Celsia ve srovnání s předindustriálním obdobím nejpozději zhruba za 20 let.
Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:
Přispět nám můžete i v kryptoměnách:
Související zprávy a články

Den památky obětí holokaustu připomíná osvobození Osvětimi. Ruská delegace nebyla pozvána
Starosta Lisabonu čelí kritice kvůli oltáři za 5 mil. eur
15. 12. 2022 9:57Skauti rozváži betlemské světlo, přijal je i prezident Zelenskyj v Kyjevě
Aktuální zprávy

Tříkrálová sbírka v olomoucké arcidiecézi vynesla přes 38 milionů korun
27.01.2023 10:53Ve Vatikánu zahájili výzkumný projekt o pontifikátu Pia XII během II. světové války a holocaustu
27.01.2023 8:28Arcidiecézní muzeum Olomouc se po dvouleté přestávce znovu otevře 24. dubna
Diskuze k zprávě
Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.
Bankovní spojení
Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010
Přispět nám můžete i v kryptoměnách: