Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

S papežem slavila závěrečnou mši řada biskupů a kněží včetně Roberta Bezáka a biskupů z Česka

Ze světa / kir / ČTK, vaticannews, red. / 16. září 2021 0:40
S papežem slavila závěrečnou mši řada biskupů a kněží včetně Roberta Bezáka a biskupů z Česka

Ilustrační foto: papež František při bohoslužbě ve slovenském Šaštíně
Autor: Clovekavira.cz / Marketa Zelenkova

Bratislava, Šaštín - Papež František, který byl od neděle na čtyřdenní návštěvě Slovenska, odcestoval ve středu odpoledne z bratislavského Štefánikova letiště zpět do Vatikánu. Na letiště se s hlavou katolické církve přišla rozloučit slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, nejvyšší ústavní činitelé, zástupci katolické církve a další hosté. 

Se slovenskou prezidentkou papež před odletem ještě krátce promluvil v letištním salonku. Čaputová jej pak doprovodila po červeném koberci až k letadlu. Před nástupem do stroje italské letecké společnosti Alitalia si František podal ruku s církevními představiteli, premiérem Eduardem Hegerem a předsedou parlamentu Borisem Kollárem. Na palubě stroje doprovázejí nejvyššího představitele katolické církve novináři. Let do Říma potrvá asi dvě hodiny.

Při závěrečné bohoslužbě v Šaštíně na západě Slovenska poblíž hranic s Českou republikou vyzval papež k dialogu a solidárnosti. Bohoslužby u příležitosti svátku slovenské patronky Panny Marie Sedmibolestné, kterou vyvrcholila jeho čtyřdenní návštěva, se zúčastnilo několik desítek tisíc lidí. František v kázání nabádal věřící, aby vedli rozhovor s lidmi s odlišnými postoji a soucítili s lidmi v nouzi. Kněžím vzkázal, aby měli kratší a srozumitelnější kázání.

S papežem koncelebrovalo devadesát biskupů, včetně řady biskupů z České republiky, a více než pět set kněží. K hlavním koncelebrantům v blízkosti papežského oltáře patřil také emeritní trnavský arcibiskup Róbert Bezák, který se s papežem Františkem setkal již v pondělí 13. září, kdy ho papež spolu s jeho příbuznými přijal na Apoštolské nunciatuře v Bratislavě.

V závěru papeži Františkovi poděkoval za jeho návštěvu bratislavský metropolita, arcibiskup Stanislav Zvolenský, a nakonec se papež k přítomným obrátil se slovy díků. Jmenovitě pak ocenil přítomnost slovenské prezidentky a členů Ekumenické rady církví.

V pondělí se kromě jiného František setkal s vrcholnými politiky země, s představiteli církve a na schůzce se zástupci židovské komunity odsoudil antisemitismus. V úterý se papež vyslovil proti diskriminaci Romů a hovořil o nutnosti integrace této menšiny. Učinil tak při návštěvě největšího romského sídliště na Slovensku Luníku IX na okraji Košic. Promluvil také k mladým lidem na košickém víceúčelovém stadionu.

Papež naposledy na Slovensko zavítal v roce 2003, tehdy jím byl Jan Pavel II. Před příjezdem na Slovensko František strávil půl dne také v Maďarsku.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
53%
 
Spíše ano
21%
 
Ne
23%
 
Nevím
3%
 
(Počet hlasů celkem: 72)