Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Německý kardinál Woelki zůstane navzdory kritice v úřadě, rozhodl papež

Ze světa / vlu / ČTK / 28. září 2021 23:27
Německý kardinál Woelki zůstane navzdory kritice v úřadě, rozhodl papež

Německý kardinál Rainer Maria Woelki
Autor: Wikipedia.org / Creative commons

Berlín/Vatikán - Německý kardinál Rainer Maria Woelki, kritizovaný za postup při řešení kauz sexuálního obtěžování duchovními, bude dál zastávat úřad arcibiskupa v Kolíně nad Rýnem. Rozhodl o tom papež František. Vatikán uvedl, že Woelki neporušil právo, ale udělal v souvislosti s vyšetřováním sexuálních deliktů kněží řadu závažných chyb, a přispěl tak ke krizi důvěry v církev. Kardinál si proto má vybrat pětiměsíční „oddechový čas“ a využít ho pro kontemplaci a reflexi.

„Udělal závažné chyby v přístupu k vypořádání se s tímto problémem, a to zejména v oblasti komunikace. To velkou měrou přispělo ke krizi důvěry, což otřáslo mnoha věřícími,“ uvádí se ve zprávě, kterou minulý týden zveřejnila papežská nunciatura v Berlíně. Vatikán zároveň uvedl, že 65letý Woelki jednoznačně potřebuje čas na „reflexi, obnovu a usmíření“, a proto do března příštího roku bude trávit čas mimo úřad.

Papež v květnu vyslal do kolínské arcidiecéze dva vysoce postavené biskupy, kteří měli přezkoumat, jak se Woelki s vyšetřováním kauz sexuálního zneužívání vypořádal. Kardinál musel vysvětlovat zejména to, proč se rozhodl nezveřejnit první zprávu pojednávající o tom, jak místní církevní činitelé reagovali na zprávy o sexuálním obtěžování dětí, jehož se údajně dopouštěli jejich kolegové. Místo toho nechal vypracovat novou zprávu, která byla zveřejněna letos v březnu.

Zpráva konstatovala, že v arcibiskupství v Kolíně nad Rýnem bylo v letech 1975 až 2018 sexuálně zneužito 314 nezletilých ze strany 202 členů kléru a světských pracovníků. Více než polovina případů se týkala dětí mladších 14 let, většinou chlapců. Zpráva Woelkiho zprostila nařčení, že delikty vědomě zamlčoval.

Woelki papeži poděkoval za projevenou důvěru. „Vydávám se na cestu (modlitby) s jasným vzkazem od svatého otce, že jsme poskytli seriózní a důvěryhodné informace a že jsme nic nezakrývali,“ uvedl arcibiskup.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.
Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
48%
 
Spíše ano
19%
 
Ne
29%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 167)