Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Na mnoha místech v Česku se dnes uskutečnily akce k uctění svatého Václava

Domácí zpravodajství / vlu / ČTK / 28. září 2021 23:32
Na mnoha místech v Česku se dnes uskutečnily akce k uctění svatého Václava

Jezdecká socha svatého Václava v Praze
Autor: Wikipedia.org / Aleš Tošovský / Creative Commons

Praha - Lidé v Česku si dnes připomněli národního světce a patrona svatého Václava. Ve Staré Boleslavi, kde byl kníže zřejmě v roce 935 zavražděn, byla po rekonstrukci slavnostně otevřena bazilika nesoucí jeho jméno. Akce spojené se svatým Václavem byly i na dalších místech republiky.

Ve Valdštejnském paláci v Praze odsloužili ekumenickou bohoslužbu a v Budči na Kladensku dnes pořádali komentované prohlídky kostela svatého Petra a Pavla.

Tradičním vrcholem svatováclavských oslav v Česku bývá mše pod širým nebem na náměstí ve Staré Boleslavi, která ale letos nebyla. Jedním z důvodů bylo slavnostní otevření zrekonstruované baziliky svatého Václava, ve které dnes dopoledne odsloužil mši kardinál Dominik Duka. 

Slavnostní otevření dnes čekal i další památku nesoucí světcovo jméno. Opravenou kapličku z roku 1902 otevřou a požehnají ve Vyhnanicích na Táborsku.

V Praze připoměla výročí světcovy smrti ekumenická mše ve Valdštejnské zahradě na Malé Straně. Při příležitosti Dne české státnosti ji budou celebroval kazatel Daniel Kvasnička a salesiánský kněz Ladislav Heryán.

Zájemci o historii mohli dnes zamířit na hradiště Budeč u Zákolan na Kladensku. Součástí místních svatováclavských oslav byly komentované prohlídky kostela sv. Petra a Pavla. Podle legend bylo toto místo vybráno pro latinskou výuku pozdějšího českého knížete a světce Václava.

Svatý Václav byl zavražděn zřejmě 28. září roku 935 svými odpůrci, mezi něž patřil také jeho bratr Boleslav I. Za věčného vládce české země byl prohlášen ve 12. století a jeho kult rozšířil po Evropě císař Karel IV. Státním svátkem je 28. září od roku 2000 a v kalendáři je označen jako Den české státnosti.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.
Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Přejete si mít euromince s vyobrazením svatého Václava nebo Jana Husa?
Ano
50%
 
Ano, ale k výběru jedné z osobností mám výhrady
27%
 
Ne
8%
 
Určitě ne, jsem proti zavedení eura
15%
 
(Počet hlasů celkem: 26)