Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Plzeňské biskupství, které vlastní a pronajímá 178 bytů, staví dalších 113

Domácí zpravodajství / vlu / ČTK / 13. října 2021 18:23
Plzeňské biskupství, které vlastní a pronajímá 178 bytů, staví dalších 113

Budova Biskupství plzeňského
Autor: Bip.cz

Plzeň - Plzeňské biskupství, které vlastní a pronajímá 178 bytů v deseti domech, dostaví do konce příštího roku za stovky milionů korun další dva domy ve Studentské a Resslově ulici v Plzni. Počet pronajímaných bytů tak zvýší o 113. ČTK to řekl generální vikář Jakub Holík. Biskupství má byty hlavně na Slovanech, kde vlastní i tři ubytovny v Zahradní ulici se 143 lůžky pro studenty a 258 pro ostatní, hlavně dělníky.

Ve Studentské ulici v největší městské části Lochotín bude do příštího října nový dům se stovkou bytů. Dalších 13 bytů vznikne v domě, které biskupství koupilo od města v Resslově ulici. „Jde o dosud největší investice v historii biskupství,“ řekla Petra Benešová, která má na starosti majetkové vztahy a byty. Do bytového fondu biskupství investuje posledních pět let, a do konce příštího roku tak vydá dohromady kolem tři čtvrtě miliardy korun. Byty prodávat biskupství nechce, naopak připravuje projekt přestavby dalších dvou domů. „Z finančních náhrad jsme opravovali nájemní byty, abychom zajistili bydlení pro seniory a pro znevýhodněné. Standardní nájemní bydlení se dá dělat poctivě a seriózně a zároveň se na něm dá smysluplně vydělávat,“ uvedl plzeňský biskup Tomáš Holub. Podle něj byl dlouho problém najít seriózního partnera.

Na konci srpna otevřela církev nový dům s 35 menšími byty pro soběstačně seniory na Nové Hospodě v Plzni. Městská charita tam pomůže s péčí i se zajištěním chodu domácností. „Je o ně velký zájem, už se naplňují obyvateli,“ uvedl Holub.

Biskupství letos zahájilo i nový program s názvem Pomoc bydlet, který je zaměřený na znevýhodněné sociální skupiny. Spolupracuje při tom s městskou charitou a neziskovými organizacemi Víc než jen bydlení a Člověk v tísni, díky kterým se podle Holuba lépe orientuje v systému sociálních dávek na bydlení a péči. Biskupství podle Holuba nechce suplovat státní sociální zabezpečení, ale chce ukázat lidem, jaké mají možnosti. Díky spolupráci s Víc než jen bydlení už má v centru Plzně romská rodina jeden byt 2+1 a řeší se pronájem dalších dvou bytů.

„Jsme jednou z prvních sociálních realitních kanceláří v ČR, fungujeme tři roky. V Plzni máme 15 bytů a chystají se další. Klienty nám vodí poskytovatelé sociálních služeb, jako jsou organizace Člověk v tísni a Tady a teď. Dříve jsme byli aktivní my, teď se hlásí sami,“ řekl Adam Pospíšil z Víc než jen bydlení. Podle Holuba bydlí lidé v tíživé sociální situaci za draho na ubytovnách, což je nevýhodné pro nájemce, města i stát, který tak vlastně dotuje obchod s chudobou. „Od standardního nájemního bydlení dělí často klienta předsudky majitelů nebo neznalost realitního trhu a obavy z nezbytné administrativy,“ řekl mluvčí biskupství Pavel Říha.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.
Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Ozvuk

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Měl by papež František navštívit Ukrajinu?
Ano, co nejdříve
67%
 
Ano, ale až bude po válce
8%
 
Ne
20%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 83)