Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Kostel v Bílovicích má nové vitráže podle nejméně 60 let starého kubistického návrhu

Kraje: Jihomoravský / kir / ČTK / 19. října 2021 0:18
Kostel v Bílovicích má nové vitráže podle nejméně 60 let starého kubistického návrhu

kubistický návrh vitráže malíře Bohumíra Matala byl realizován v kostele v Bílovicích
Autor: www.archiweb.cz

Bílovice nad Svitavou (Brněnsko) -  Farní kostel svatého Cyrila a Metoděje v Bílovicích nad Svitavou získal nové vitráže. Současnému faráři Pavlu Lazárkovi se podařilo zhmotnit kubistický návrh zdejšího malíře Bohumíra Matala, který pochází buď z doby těsně po druhé světové válce, nebo ze 60. let. Podle Lazárka získal kostel novou atmosféru, která je v každém denním světle mírně odlišná a v noci naopak díky osvícení svítí světlo vitrážemi ven, řekl ČTK. Požehnat novým vitrážím v neděi přijel brněnský děkan Václav Slouk.

Vitráže budou také prvním veřejně přístupným Matalovým dílem v Bílovicích, kde žil. I proto na výrobě a instalaci obec spolupracovala. Výrobcem se stala místní dílna rodiny Dohnalových. "Maminka se synem ještě návrh dopracovali,“ řekl Lazárek.

Současný farář přišel do Bílovic v roce 2016 a tehdy ho farníci s Matalovým návrhem seznámili. Líbil se mu, a proto se pustil do práce, aby po mnoha desetiletích mohl kostel dostavěný v roce 1913 vitráže mít. "Museli jsme jednat s památkáři a liturgickou diecézní komisí. V kostele také nebyly rámy, kvůli nedostatku peněz po válce, takže jsme museli nechat udělat rámy, nová okna a pak vitráže. Dlouho jsme čekali na sklo z Francie a z Německa, protože Matal si hrál s pastelovými barvami a není jednoduché získat sklo v deseti různých odstínech žluté,“ řekl Lazárek. Vitráže jsou umístěny na okenních vyklápěcích křídlech, aby bylo možné je čas od času očistit. Celé dílo, tedy rámy, okna a vitráže stály přes půl milionu korun.

Matalův návrh zůstal dlouho nepovšimnutý a neuskutečněný. "Existují dvě varianty jeho datování. Jedna hovoří o roce 1946. Druhá o 60. letech, kdy se podle svědectví tehdejšího ředitele školy přišel farář pochlubit návrhem vitráží do školy. Z různých důvodů, o nichž se dnes můžeme domnívat, se návrh neuskutečnil a byl založený do archivu. A tam zůstal až do rekonstrukce interiéru kostela v roce 2005. Tehdy se vytáhly všechny věci ven a archiv se tři týdny třídil a přišlo se i na vitráž. Když jsem do Bílovic přišel, farníci mi jej ukázali,“ popsal Lazárek anabázi Matalova návrhu do dnešních dnů.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Ozvuk
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Jste spojeni s volbou nového pražského arcibiskupa?
Ano
30%
 
Spíše ano, mohlo to být horší
13%
 
Nelíbí se mi neprůhlednost rozhodování
7%
 
Ne
49%
 
(Počet hlasů celkem: 784)