Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Papež vyzval státy, aby nevracely uprchlíky a migranty do nebezpečných zemí

Ze světa / kir / ČTK, red. / 27. října 2021 8:04
Papež vyzval státy, aby nevracely uprchlíky a migranty do nebezpečných zemí

Ilustrační foto
Autor: Wikipedia.org / Creative Commons

Vatikán - Papež František vyzval státy, aby nevracely uprchlíky a migranty do zemí, kde není bezpečno. Zmínil přitom Libyi s tím, že tam mnoho migrantů čelí násilí a nelidským podmínkám v zařízeních, jež se podobají koncentračním táborům. Informuje o tom agentura Reuters.

"Musíme ukončit praxi vracení migrantů do zemí, kde není bezpečno," uvedl dnes papež. Poukázal přitom na "tisíce migrantů, uprchlíků a dalších lidí, kteří v Libyi potřebují ochranu".

Papežova výzva přichází v době, kdy se lídři členských zemí EU stále neshodují v tom, jak k lidem přicházejícím do Evropy přistupovat, což zvyšuje podporu pro nacionalistické a populistické strany, píše Reuters.

Podle papeže by mělo být prioritou zachraňovat migranty na moři, zajistit jejich organizované vylodění, alternativy k vězením a nastavit jasné imigrační a azylové předpisy.

Mezinárodní společenství by podle Františka mělo "dodržet své sliby" a najít trvalá řešení pro řízení migračních toků z Libye a z celého Středomoří.

"Mnoho z těchto mužů, žen a dětí (v Libyi) je vystaveno nelidskému násilí," uvedl František. "Jak trpí ti, kteří jsou poslání zpět! Jsou tam skutečné lágry," pokračoval. "Nikdy na vás nezapomínám. Slyším váš pláč," dodal.

Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva tento měsíc vyzval k vyšetření "zbytečných a nepřiměřených" zásahů libyjských bezpečnostních složek při zadržování afrických migrantů. Někteří z těchto běženců byli při pokusu o útěk zastřeleni.

František hovořil den po soudním slyšení s bývalým italským ministrem vnitra Matteem Salvinim, který je obžalován z únosu v souvislosti s blokováním vylodění migrantů zachráněných ve Středozemním moři. V srpnu 2019 krátce před svým odchodem z vlády Salvini nepovolil okamžité vylodění 147 běženců, kteří byli na palubě lodě nevládní organizace Open Arms. Za "nelegální zadržování osob" mu hrozí až 15 let vězení.

EU zpřísnila azylová pravidla a posílila kontrolu vnějších hranic po masové migraci z roku 2015, kdy do EU dorazilo přes milion běženců. Zároveň uzavřela dohody ze zeměmi jako Turecko a Libye, aby se tato situace neopakovala.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
49%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, je příliš radikální
20%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
29%
 
(Počet hlasů celkem: 105)