Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Praha opraví rotundu svatého Kříže. Kostel využívají starokatolíci

Kraje: Praha / kir / ČTK / 4. listopadu 2021 12:18
Praha opraví rotundu svatého Kříže. Kostel využívají starokatolíci

Detail střechy rotundy sv. Kříže v Praze
Autor: Wikipedia.org / Creative Commons

Praha - Rotunda svatého Kříže, která stojí na křižovatce ulic Karoliny Světlé a Konviktská v Praze 1, se dočká nového zastřešení. Opravovat se budou i okna a omítky v interiéru románské stavby na Starém Městě, kterou vlastní hlavní město. Přípravné práce k rekonstrukci památkově chráněného objektu začaly v září. Rekonstrukce by měla být hotová do konce května příštího roku. ČTK to dnes v tiskové zprávě sdělil mluvčí pražského magistrátu Vít Hofmana.

"Hlavní město postupně pokračuje v obnově svého mnohdy zanedbaného majetku. V případě památkově chráněné rotundy svatého Kříže však postupujeme obzvláště citlivě a s velkým respektem. Tento nenápadný skvost potřebuje náležitou péči, aby mohl stát v samotném centru města i po další staletí," uvedl radní hlavního města pro oblast majetku Jan Chabr (TOP 09).

Pracovníci firmy Gema Art Group, která v srpnu vyhrála veřejnou zakázku vypsanou pražským magistrátem, vymění stávající prejzovou střešní krytinu za novou. Zastřešení se bude na dřevěnou podpůrnou konstrukci ukládat pod dohledem restaurátora. Stavebníci rovněž odstraní poškozené části stropních kleneb a opraví omítky ve vnitřních prostorách rotundy. Obnovovat se budou rovněž štuky, kamenné prvky hlavní římsy a zasklení ve vrcholu kupole hlavní lodi rotundy. Stavební práce by měly podle smlouvy mezi Prahou a firmou Gema Art Group ze srpna stát zhruba 5,6 milionu korun, jak ČTK zjistila z registru smluv.

Rotunda v Praze 1 byla postavená po roce 1125. V 17. století připadl objekt dominikánům. Církevními reformami Josefa II. byla svatyně zrušena a využívala se jako sklad. V 19. století odkoupilo rotundu od soukromého vlastníka město, protože hrozilo zbourání objektu. O záchranu objektu se tehdy zasloužil spolek českých literátů, výtvarníků a hudebníků Umělecká beseda. Iniciátorem záchrany rotundy byli zakladatel časopisu Lumír Ferdinand Břetislav Mikovec a malíř Josef Mánes. V současné době rotundu využívá Starokatolická církev v České republice. Stavba patří mezi tři dochované rotundy na území Prahy spolu s rotundou svatého Longina na Novém Městě a rotundou svatého Martina na Vyšehradě.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Zúčastnili jste se některé lednové ekumenické bohoslužby?
ano
27%
 
ano, ale v jiném měsíci v roce
7%
 
ne
53%
 
nechodím do kostela na žádné bohoslužby
12%
 
(Počet hlasů celkem: 147)