Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Katoličtí biskupové pojedou do Vatikánu, čeká je i audience u papeže

Domácí zpravodajství / kir / ČTK, red. / 6. listopadu 2021 21:01
Katoličtí biskupové pojedou do Vatikánu, čeká je i audience u papeže

Čeští a moravští biskupové u papeže Františka. Ilustrační foto
Autor: ČBK / Osservatore Romano Servizio Fotografico

Vatikán - Čeští a moravští katoličtí biskupové pojedou společně 7. listopadu do Říma, ve čtvrtek 11. listopadu je čeká soukromá audience u papeže Františka. Zúčastní se také liturgie ve čtyřech papežských bazilikách a návštěvy vatikánských úřadů. Z důvodu stále trvající pandemie covid-19 se návštěva, která potrvá do 14. listopadu, koná bez účasti poutníků z České republiky. ČTK o tom informovala mluvčí České biskupské konference Monika Klimentová.

Věřící se mohou připojit k modlitebnímu doprovodu biskupů v Římě on-line díky Poutnímu centru biskupství královéhradeckého ve spolupráci s Českomoravskou Fatimou.

Návštěvu ad limina apostolorum (K prahům apoštolů) by každých pět let ve Vatikánu měli vykonat biskupové, kteří zde podávají zprávu o stavu svých diecézí. Zahrnuje setkání s papežem, modlitbu u hrobů apoštolů sv. Petra a Pavla, bohoslužby ve čtyřech papežských bazilikách a návštěvy vatikánských úřadů. Ty absolvují čeští a moravští biskupové postupně během celého týdne.

V pondělí 8. listopadu například budou biskupové slavit eucharistii v bazilice sv. Petra a pomodlí se i u jeho hrobu v podzemí baziliky. Týž den se zúčastní v českém poutním domě Velehrad v Římě vernisáže výstavy o Václavu Drbolovi a Janu Bulovi, českých kněžích, obětech komunistického režimu, který je popravil v rámci babických procesů. V současné době pokračuje proces jejich blahořečení, vatikánská Kongregace pro blahořečení a svatořečení před několika lety rozhodla, že v jejich případě existuje pověst o jejich mučednické smrti. Otevření výstavy se uskuteční za přítomnosti představitelů Kongregace pro blahořečení a svatořečení.

V úterý 9. listopadu se biskupové na pozvání českého velvyslance ve Vatikánu Václava Kolaji zúčastní slavnostního večera v Papežské koleji Nepomucenum pořádaného u příležitosti zakončení Roku sv. Ludmily.

Ve čtvrtek 11. listopadu dopoledne se biskupové setkají na soukromé audienci s papežem, kterému předají dary. Papež obdrží od českých a moravských biskupů křišťálový relikviář s ostatky sv. Zdislavy od skláře Jiřího Pačinka a designéra Davida Sobotky z Kunratic u Cvikova a dar 50.000 eur od věřících z Česka, který je určený pro potřebné.

V sobotu na svátek sv. Anežky České poputují biskupové společně s bohoslovci a kněžími z české Papežské koleje sv. Jana Nepomuckého do Assisi, kde budou slavit bohoslužbu v bazilice sv. Kláry.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
51%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, je příliš radikální
20%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
27%
 
(Počet hlasů celkem: 96)