Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Literární pouť ve Velehradě připomene básníka a grafika Bohuslava Reynka

Kraje: Jihomoravský / kir / ČTK / 15. listopadu 2021 16:41
Literární pouť ve Velehradě připomene básníka a grafika Bohuslava Reynka

Bohuslav Reynek
Autor: Wikipedia.org / Dagmar Hochová

Velehrad (Uherskohradišťsko) - Poutní místo Velehrad na Uherskohradišťsku přivítá v sobotu 20. listopadu počtvrté literární pouť. Její program bude věnován památce básníka a grafika Bohuslava Reynka (1892 – 1971). Součástí pouti bude bohoslužba, po níž se uskuteční seminární program, sdělil dnes ČTK v tiskové zprávě koordinátor kulturních akcí ve Velehradě Petr Slinták.

Program začne ve 13:00 prohlídkami expozic ve Velehradském domě svatého Cyrila a Metoděje. Od 15:00 bude následovat komorní bohoslužba v kapli Stojanova gymnázia, na kterou o hodinu později naváže seminární program v barokním Zimním sále gymnázia. Hlavním tématem literární pouti bude podle Slintáka odkaz Reynkova života a díla.

Účast na besedě přislíbil hudebník a dlouholetý redaktor náboženského vysílání Českého rozhlasu Karel Vepřek. "Jeho recitál doplněný písněmi na motivy textů Bohuslava Reynka bude hlavním bodem programu. Účast přislíbil též muzikant Petr Hudec, zakládající člen Matice velehradské, který se v tvorbě kapely Hukl též inspiruje Reynkovou poezií," uvedl Slinták, který bude akci moderovat. Výtěžek z dobrovolného vstupného poputuje na podporu tornádem zničené knihovny v Moravské Nové Vsi na Břeclavsku.

Básník, grafik a překladatel Reynek patřil ke generaci českých umělců, kteří smysl umění hledali v souladu osobního přesvědčení a víry s přirozeným řádem světa a jeho estetikou. Téměř celý svůj život strávil na rodném statku v Petrkově na Havlíčkobrodsku. Právě tam nacházel inspiraci a mystická setkání pro svou tvorbu, v níž podrobně vylíčil pokornou lásku k bohu, životu a ke všemu, co žije a trpí. V petrkovském domě žil s manželkou, francouzskou básnířkou a překladatelkou Suzanne Renaudovou, bydleli v něm i jejich synové.

Velehradská literární pouť je zčásti inspirována odkazem katolického básníka Karla Vysloužila, zakladatele poutí píšících křesťanů, které se konávaly na Svatém Hostýně na Kroměřížsku. V říjnu 2016 se ve Velehradě uskutečnila vzpomínková beseda věnovaná tomuto křesťanskému literátovi. I na základě pozitivního ohlasu akce vyvstala podle Slintáka myšlenka uspořádání dalšího literárně zaměřeného setkání.

První ročník literární pouti pořadatelé v roce 2017 věnovali odkazu básníka a překladatele Jana Zahradníčka, o rok později pouť připomněla básníka, dramatika a překladatele Václava Renče a v roce 2019 katolického kněze, básníka a prozaika Jakuba Demla. Loni se z epidemických důvodů neuskutečnila.

 

Související článek publikovaný v magazínu Christnet:

Prasata kšeftů Reynka zpančovali / Pohled známého katolického intelektuála M.C.Putny na současnou výstavu Reynek

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
48%
 
Spíše ano
3%
 
Ne, je příliš radikální
17%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
32%
 
(Počet hlasů celkem: 165)