Praha, Plzeň, Šlovice, Letovice – Bohoslužby, pietní akt nebo koncert – při těchto setkáních napříč republikou si lidé jako každoročně připomněli Světový den obětí dopravních nehod.
Vzpomenout na ty, kdo zemřeli především na silnicích, vyjádřit solidaritu, a připomenout dlouhodobé dopady dopravních nehod – to jsou hlavní cíle již tradičního řetězce, kterým se lidé a organizace v České republice připojili ke Světovému dni obětí dopravních nehod. Ten Světová zdravotnická organizace vyhlašuje vždy na třetí neděli v listopadu, uvedl pro media Karel Šimr, farář Českobratrské církve evangelické v Chrástu a koordinátor Psychosociálního intervenčního týmu ČR.
Poradna pro pozůstalé Plzeňská zastávka z.s. uspořádala již ve čtvrtek 18.11. v plzeňském kostele U Ježíška večer hudby a povídání, nazvaný „Vzpomínka na Kilbyho“. Na muzikanta Pavla Kilbergera, který před časem zemřel při dopravní nehodě, vzpomněli jeho kamarádi z kapel Švejk-band, Futrál a Lignit.
V neděli se pak konaly ekumenické bohoslužby hned na dvou místech republiky: v naší dosud jediné dálniční kapli na dálnici D5 u Plzně (odpočívadlo na obchvatu Plzně poblíž Šlovic u 83. km ve směru na Prahu) a v kostele sv. Prokopa v Letovicích.
Symbolický řetězec zahájil v tentýž den v 11 hodin pietní akt u Památníku obětí dopravních nehod u 0. km dálnice D1 v Praze 4 na Chodově. Každoročně ho organizují členové a spolupracovníci Českého sdružení obětí dopravních nehod.
"Nečekaná smrt a tou se stává i ta při dopravní nehodě, nás pozůstalé ochromí. Někdy totiž stačí jedna vteřina a ,všechno je najednou jinak. Ptáme se: Proč on? Proč já? Proč my? A připadáme si ve svém smutku ztracení. Ale nejsme. Podaná ruka, pochopení, sdílení, je možná blíž, než v prvních těžkých chvílích dokážeme vidět. Nikdo nejsme ostrov sám pro sebe. Prosím, nebojte se (i přes slzy) rozhlédnout ...“ připomíná spoluzakladatelka spolku Plzeňská zastávka Mirka Šimková, která sama přišla při autonehodě o manžela.



