Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Proces blahořečení kněze Martina Středy může začít, Vatikán souhlasí

Domácí zpravodajství / kir / ČTK / 26. listopadu 2021 12:02
Proces blahořečení kněze Martina Středy může začít, Vatikán souhlasí

Martin Středa
Autor: Wikipedia.org / Creative commons

Brno - Vatikán souhlasí se zahájením procesu blahořečení kněze Martina Středy, jenž byl duchovní oporou brněnské posádky při švédském obléhání za třicetileté války. Souhlas příslušné kongregace znamená, že lze podniknout další procesní kroky a zahájit diecézní fázi kanonizačního řízení, které povede Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova. ČTK to dnes řekla mluvčí brněnského biskupství Martina Jandlová.

Podnět k blahořečení Středy vzešel od brněnského biskupa Vojtěcha Cikrleho. Na květnovém plenárním zasedání České biskupské konference získal podporu ostatních českých a moravských biskupů, poté se čekalo na vyjádření Vatikánu.

Středa, nebo také Stredonius, se narodil v roce 1588 v Hlivicích ve Slezsku, zemřel v roce 1649 v Brně. Proslul jako teolog a řečník. V době švédského obléhání vedl brněnskou jezuitskou kolej. Stal se duchovní oporou obránců Brna. Pomáhal nejen modlitbou, ale také organizačními schopnostmi. Dal vycvičit oddíl studentů ve zbrani.

Po Středovi je pojmenovaná jedna z nejkratších brněnských ulic a je spolupatronem duchovního centra v Brně-Lesné. V roce 2020 požehnal biskup Cikrle sochu Martina Středy. Stojí před jezuitským kostelem, kde je Středa pohřbený, doplnila Jandlová.

Blahořečení neboli beatifikace je předstupněm svatořečení. Status blahoslavené osoby má už od roku 1998 brněnská rodačka Marie Restituta Kafková, řeholnice popravená nacisty.

Biskup Cikrle dosud zahajoval tři kanonizační procesy. Týkají se kněžských obětí komunistické zvůle Jana Buly a Václava Drboly, dále pak boromejky Vojtěchy Hasmandové a sestry těšitelky Rosy Vůjtěchové.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Považujete slova papeže Františka o „bílé vlajce" za vhodná pro řešení ruské agrese na Ukrajině?
Ano
22%
 
Ano, papež se jen nepřesně vyjádřil
1%
 
Ne, je třeba vážit slova
24%
 
V žádném případě ne, s agresorem se nevyjednává
53%
 
(Počet hlasů celkem: 210)