Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

František vyzval k lepšímu zacházení s uprchlíky a litoval rozdělení Kypru

Ze světa / kir / ČTK, red. / 3. prosince 2021 9:33
František vyzval k lepšímu zacházení s uprchlíky a litoval rozdělení Kypru

Ilustrační foto: vlajka kyperského ostrova
Autor: Wikipedia.org

Nikósie - Papež František ve čtvrtek, v první den své návštěvy na Kypru, vyzval k lepšímu zacházení s migranty a k jejich větší integraci v Evropě. Rozdělení Kypru na severní a jižní část, která trvá od roku 1974, označil za "strašnou ránu", kterou cítí hlavně ti, kteří se nemohou vrátit domů. Papež v Nikósii jednal s kyperským prezidentem Nikosem Anastasiadisem i se zástupci kyperské katolické menšiny.

Při svých vystoupeních po příjezdu do Nikósie papež František několikrát zdůraznil, že na Kypru se v minulosti setkalo více kultur a náboženství. Ostrov má také jeden z nejvyšších podílů migrantů na celkové populaci v Evropské unii. "Je důležité v tomto smyslu chránit a podporovat každou část společnosti a hlavně ty, kteří jsou ze statistického hlediska menšinové," uvedla hlava katolické církve.

Kypr letos zaznamenává rostoucí počet běženců, kteří se dostali na jeho území. Od začátku roku je jich podle úřadů bezmála 11.000. Migrace je jedním z hlavních témat Františkovy cesty na Kypr a do Řecka. Papež také vyzval Evropu k "usmíření a sjednocení" a ke změně v přístupu k migraci. "Nebudou to zdi postavené ze strachu ani veta odůvodněná nacionalistickými zájmy, jež pomohou jejímu pokroku," uvedl papež.

Kyperský prezident Anastasiadis při setkání s papežem uvedl, že Vatikán zajistí přesídlení 50 migrantů z Kypru. Iniciativu, o které se mluví již několik dní, ve středu komentoval vatikánský mluvčí Matteo Bruni. Uvedl, že je obtížně realizovatelná kvůli administrativním překážkám. Podobné gesto František udělal v roce 2016, když odvezl několik migrantů z tábora na řeckém ostrově Lesbos. Chtěl tím vyslat vzkaz větším a bohatším zemím, aby se více podílely na pomoci migrantům.

Papež připomněl, že na Kypr těžce dopadla epidemie covidu-19 i dřívější finanční krize. "Bolest, kterou nejvíce tato země pociťuje, však způsobuje několik desítek let trvající strašná roztržka," řekl o rozdělení Kypru. To trvá od roku 1974, kdy severní část ostrova obsadila turecká armáda a na okupovaném území vznikla Severokyperská republika, kterou ale uznává jen Ankara.

Severokyperské orgány však nařkly Kyperskou republiku, kam představitel katolické církve přicestoval a kterou kromě Turecka uznává mezinárodní společenství, že využívá apoštolské cesty k propagandistickým cílům.

V pátek se papež setká s představiteli ortodoxní církve, ke které se hlásí nejvíce lidí na Kypru, a povede liturgii, které se podle pořadatelů zúčastní mnoho tisíc lidí. V sobotu odcestuje do Řecka, kde zůstane do pondělního dopoledne.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
48%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, je příliš radikální
15%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
35%
 
(Počet hlasů celkem: 274)