Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Židovská obec v Plzni chce ozdobit tóru v jedné z největších synagog na světě

Kraje: Plzeňský / / ČTK / 6. prosince 2021 0:00
Židovská obec v Plzni chce ozdobit tóru v jedné z největších synagog na světě

Velká synagoga v Plzni
Autor: George Hodan / Creative Commons

Plzeň - Stomilionová oprava Velké synagogy v Plzni se blíží ke konci. Jedná se o jednu z největších synagog na světě. Ještě před jejím slavnostním dubnovým otevřením chce místní židovská obec více poznat tajemství původu jejich tóry a také ji ozdobit tradičními atributy, například korunou a štítem. Náklady na ozdobení by měly činit kolem půl milionu korun, peníze pomáhá sehnat sbírka. Při otevření synagogy po rekonstrukci 10. dubna příštího roku bude tóra slavnostně vnesena dovnitř, řekla ČTK Barbora Freund z plzeňské židovské obce.

Rekonstrukce synagogy se už chýlí ke konci. Měla být hotová dříve, ale zdržela se kvůli pandemii koronaviru. Veškeré restaurátorské práce už jsou hotové, nyní se dodělávají stavební a truhlářské práce a také se dokončuje rekonstrukce rabínského domu, který je do projektu zahrnut. Bude také třeba udělat novou expozici v druhém patře synagogy, zaměřenou na židovské památky v Plzeňském kraji.

"Tóra je to nejpodstatnější, co máme, to ostatní je jen schránka. V Plzni máme tři tóry, které pravděpodobně pocházejí z poválečných svozů z regionu," řekla Freund. Svitek tóry považují podle ní Židé za živou bytost - obléká se, uchovává se ve svatostánku za oponou a když se například stane, že je nezpůsobilá ke čtení, odloupne se z ní inkoust nebo kousek pergamenu, tak se pohřbívá, vysvětlila.

Plzeňské tóry nejsou podle ní v nejlepším stavu, židovská obec by ale ráda věděla víc i o jejich historii. Největší, asi metr vysoká tóra je z června 1890. "Chtěli bychom se pokusit rozluštit donační nápis. Věříme, že to půjde třeba nějak nasvítit a přečíst," doufá Freund. Zatím je známé stáří a také to, že byla věnována jedním členem obce při příležitosti narození syna. Pokud by se podařilo přečíst donační nápis, chtěla by Freund zkusit dohledat v matrikách, v dokumentech židovských obcí či z židovských hřbitovů víc o rodině dárce svitku.

"A budeme ji ještě zdobit - správně by tóra měla mít povijan, který drží dva svitky dohromady. Pak, protože je to královna veškeré moudrosti, měla by být oděna jako královna," řekla Freund. Velká plzeňská tóra tak podle ní dostane sametový ručně vyšívaný pláštík a také štít s 12 polodrahokamy symbolizujícími 12 kmenů izraelských. Další tradiční ozdobou bude koruna posazená na nástavcích, na nichž je svitek navinut. O výrobu koruny se postarají přední čeští výtvarníci a šperkaři. Stříbrná koruna se zlacenými zvonečky bude mít polodrahokamy a křišťálový vrchol. Součástí výbavy je i kovová ručička, používaná k ukazování při čtení tóry, která slouží jako pomůcka při čtení a chrání inkoustové písmo na vzácném svitku.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.
Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Ozvuk

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Měl by papež František navštívit Ukrajinu?
Ano, co nejdříve
69%
 
Ano, ale až bude po válce
6%
 
Ne
18%
 
Nevím
6%
 
(Počet hlasů celkem: 348)