Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Diakonie postaví na Vysočině architektonicky zajímavý domov pro seniory

Kraje: Vysočina / kir / ČTK / 10. prosince 2021 9:13
Diakonie postaví na Vysočině architektonicky zajímavý domov pro seniory

Vizualizace stavby domova důchodců evangelické Diakonie v Novém Městě na Moravě
Autor: www.diakonie.cz

Nové Město na Moravě - V Novém Městě na Moravě začne příští rok v březnu stavba domova se zvláštním režimem. Připravuje ji myslibořické středisko Diakonie Českobratrské církve evangelické. Domov Pomněnka s 30 lůžky bude pro lidi postižené demencemi, na jeho vznik přispěje ministerstvo, město i kraj. ČTK to dnes řekla ředitelka střediska Michaela Grmelová. Diakonie teď dokončila výběr stavební firmy. Domov postaví za 88,5 milionu korun bez daně.

Kruhovitý areál se střechou porostlou zelení, se dvorem umožňujícím klientům bezpečný pobyt na čerstvém vzduchu bude stát poblíž nemocnice. Na zakázku dostala diakonie podle věstníku veřejných zakázek 11 nabídek, smlouvu v tomto týdnu uzavřela s firmou RONELI Stavby SE. Stavební práce by měly být ukončené v únoru 2024, doplnila Grmelová.

"Pro město je to naprosto zásadní věc," řekl starosta Michal Šmarda (ČSSD) ke stavbě domova. Město podle něj zvažovalo, jak službu zajistit, nabídku diakonie uvítalo. "Naši občané to potřebují. Například i v domě s pečovatelskou službou máme klienty, kteří by už potřebovali stabilní celodenní péči," řekl. V desetitisícovém městě je zatím komunitní dům pro soběstačné lidi ve věku nad 60 let a dům s pečovatelskou službou pro seniory, kteří už nějakou pomoc potřebují. Starosta považuje za dobré také to, že všechny objekty budou v území, z něhož je blízko do nemocnice i do centra.

Příslib dotace 35 milionů korun z ministerstva práce a sociálních věcí na nový domov získala diakonie vloni, po předchozích dvou neúspěšných pokusech. Rozpočet stavby ale mezitím stoupl o několik desítek milionů. Novoměstští zastupitelé letos na žádost střediska rozhodli o zvýšení příspěvku na toto zařízení z pěti na osm milionů korun. Zastupitelé kraje schválili dotaci 14,2 milionu Kč minulý měsíc.

Do veřejné sbírky, která byla vyhlášená letos, podle ředitelky na domov přispěly i malé obce v mikroregionu. "Za to jsme moc vděční," uvedla. Zbývající náklady uhradí diakonie, i pomocí úvěru.

Diakonie Českobratrské církve evangelické (ČCE) má středisko v Myslibořicích na Třebíčsku. Jde o nestátní neziskovou organizaci poskytující sociální služby především seniorům, lidem s demencemi a zdravotním postižením.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Přejete si mít euromince s vyobrazením svatého Václava nebo Jana Husa?
Ano
58%
 
Ano, ale k výběru jedné z osobností mám výhrady
25%
 
Ne
0%
 
Určitě ne, jsem proti zavedení eura
17%
 
(Počet hlasů celkem: 12)