Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

V katedrále v Plzni je dárcovský terminál pro příspěvky na chod chrámu

Kraje: Plzeňský / kir / ČTK / 14. prosince 2021 10:02
V katedrále v Plzni je dárcovský terminál pro příspěvky na chod chrámu

Katedrála sv. Bartoloměje v Plzni
Autor: Wikipedia.org / Sudo77 / Wikimedia Commons

Plzeň - Dárcovský platební terminál začal v pondělí fungovat v plzeňské katedrále sv. Bartoloměje. Lidé mohou jeho prostřednictvím přispět na provoz a údržbu katedrály. O její návštěvu je po letos dokončené stomilionové rekonstrukci velký zájem. Kromě klasické kasičky na mince mohou lidé věnovat peněžní dar i bezhotovostně. Po poutním kostele v Neratově na Rychnovsku je plzeňská katedrála druhý kostel v Česku, kde dárcovské zařízení České spořitelny je. Výnosy z kasiček jsou v porovnání s náklady na provoz katedrály jen drobným příspěvkem, jde ale o to, že lidé svým darem vyjádří ochotu se spolupodílet, řekl dnes ČTK plzeňský biskup Tomáš Holub.

Katedrála je otevřená denně a lidé si její interiér mohou prohlédnout zdarma. "My jsme se inspirovali božím slovem, ve kterém je řečeno, že dar se dává dobrovolně. A protože my máme otevřenou tuto katedrálu pro všechny, kteří tady hledají setkání s tím, co otevírá jejich životy dobru, tak jim nabízíme, aby také v solidaritě se podíleli na údržbě tohoto prostoru. Proto tady máme nový způsob, který jde s dobou - terminál, na kterém je možné darovat peníze dobrovolně potom, co lidé katedrálu navštívili. A když se s ní loučí, tak se ptáme, jestli se jim líbila a jestli se nechtějí takto solidárně podílet," řekl Holub.

Katedrála prošla v minulých letech velkou rekonstrukcí za víc než 100 milionů korun a od letního znovuotevření do ní zpočátku denně mířily tisíce lidí. "V zimních měsících, a bohužel protože jsou zavřené i adventní trhy, jsou to desítky až menší stovky lidí denně," poznamenal Holub. Pokles návštěvnosti je podle něj daný nejen zimním obdobím, ale i útlumem turistického a nákupního ruchu v důsledku pandemie koronaviru.

Na terminálu si zájemce o poslání daru vybere, jakou částku chce věnovat, a přiloží platební kartu, telefon nebo chytré hodinky s bankovní aplikací, popsal systém specialista pro digitalizaci veřejného sektoru České spořitelny Petr Chlupáč. Kromě Plzně a Neratova je podle něj třetí dárcovský terminál na výstavě o sv. Ludmile v Pálffyho paláci v Praze. Na počátku roku je ale začne banka rozesílat na další místa, která o ně projevila zájem. "Jsme zájmem překvapeni, je až nad očekávání. Je vidět, že taková služba chybí," uvedl Chlupáč. Z Neratova, kde terminál mají od začátku srpna, chodí podle něj velká pozitivní zpětná vazba. Překvapivý je i výběr darů prostřednictvím terminálu. Oproti dosavadním kasičkám je měsíčně osmkrát až devětkrát vyšší, dodal Chlupáč.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
48%
 
Spíše ano
3%
 
Ne, je příliš radikální
17%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
32%
 
(Počet hlasů celkem: 165)