Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Papež František oslaví 85. narozeniny. Prezident Zeman ho pozval do Česka

Ze světa / kir / ČTK / 17. prosince 2021 8:42
Papež František oslaví 85. narozeniny. Prezident Zeman ho pozval do Česka

Papež František
Autor: Wikipedia.org / Jeffrey Bruno / Creative commons

Praha, Vatikán - Prezident Miloš Zeman pozval papeže Františka k návštěvě České republiky. Pozvání uvedl v dopise, ve kterém mu popřál k 85. narozeninám. František se tohoto věku dožívá právě dnes v pátek 17. prosince. Papeže na návštěvu Česka Zeman i další představitelé státu pozvali opakovaně.

"Vaše Svatosti, dovolte mi, abych Vám co nejsrdečněji blahopřál k Vašim 85. narozeninám. Přeji Vám mnoho sil ve Vaší službě, kterou ve stále složitějším světě plném protikladů s takovou laskavostí vykonáváte," napsal Zeman Františkovi. V dopise připomněl jejich setkání ve Vatikáně v roce 2015 a vyjádřil mu podporu v úsilí o lidskost, mír a svět bez válek.

"Důležité je také Vaše volání po přátelství a solidaritě mezi mladými a starými lidmi. Stejně tak oceňuji, že v této ukřičené době voláte po nalézání krásy ticha. To vše vede k naplňování přikázání lásky k bližnímu," dodal.

V závěru dopisu zopakoval pozvání na návštěvu Česka. "Budete vítán v zemi sv. Václava, sv. Ludmily nebo sv. Jana Nepomuckého," uvedl prezident.

Zeman pozval papeže do České republiky několikrát. Po přijetí v dubnu 2015 ve Vatikánu řekl, že František přijal pozvání k návštěvě České republiky a Velehradu "v blízké budoucnosti". Své pozvání Zeman papeži zopakoval v září 2016 prostřednictvím šéfa vatikánské diplomacie kardinála Pietra Parolina, se kterým se setkal na Valném shromáždění OSN v New Yorku, i v prosinci 2016, když papeži poslal blahopřejný telegram k 80. narozeninám. V lednu 2017 pak Františkovi napsal dopis, ve kterém ho pozval do Lidic na připomínku 75 let od jejich vypálení. Pozvání dostal František i od tehdejšího premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) nebo předsedy Sněmovny Radka Vondráčka (ANO).

Zatím posledním papežem, který Česko navštívil, byl Františkův předchůdce Benedikt XVI. Přijel v září 2009 a sloužil bohoslužby pod širým nebem v Brně a ve Staré Boleslavi, ve středočeském městě uctil památku svatého Václava. Před Benediktem byl v Česku v roce 1997 papež Jan Pavel II.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Byla modlitba za prezidenta v katedrále dostatečně ekumenická?
Ano, oproti tradiční katolické liturgii Te Deum šlo o jasný ekumenický posun
29%
 
Ne, stále převažovala katolická forma obřadu
48%
 
Nevím, nemám na to názor
1%
 
Není to pro mě podstatné
21%
 
(Počet hlasů celkem: 163)