Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Vánoční oběd pro lidi bez domova bude v Praze v klášteře františkánů

Domácí zpravodajství / kir / ČTK / 24. prosince 2021 0:59
Vánoční oběd pro lidi bez domova bude v Praze v klášteře františkánů

Ilustrační foto: oběd ve starokřesťanské bazilice v Římě
Autor: archiv magazínu Christnet

Praha, Brno - Lidem bez domova v Praze na Boží Hod odpoledne lidé z křesťanské organizace Sant'Egidio rozdali dárky a vánoční pokrmy. Tradiční akce se v metropoli konala po čtyřiadvacáté, kvůli pandemii koronaviru dobrovolníci lidi na okraji společnosti stejně jako loni obdarovávali v prostorách Františkánského kláštera. V předchozích letech se slavnost pořádala v pražském Arcibiskupském paláci a v arcibiskupském semináři. 

"Máme asi 200 hostů, kteří přijdou ve dvou vlnách a z nichž většina dostává pozvánky na jméno. Obvykle se totiž jedná o osoby, se kterými jsme po většinu roku v kontaktu. Přijmeme a obdarujeme ale i lidi na okraji společnosti, kteří pozvánku nemají. Odpoledne také vyjedeme do ulic a tam budeme lidem rozdávat jídlo," řekla za organizaci Sant'Egidio Kristina Koldinská.

První skupina asi 70 lidí bez domova se na nádvoří kláštera v Praze 1 sešla před 13:00. Druhá část hostů slavnosti byla pozvaná na 14:30, informovala Koldinská. Organizátoři akce lidem, kteří neměli vlastní ochranu úst a nosu, rozdali jednorázové respirátory a spolu s nimi se přesunuli do vyzdobeného kostela Panny Marie Sněžné. Tam byli lidé v nouzi přivítáni mimo jiné biskupem Zdenkem Wasserbauerem, který slavnosti požehnal. Poté dobrovolníci lidem bez domova rozdali dárky a teplé jídlo.

Balíček místo společného stolování

Účastníci akce se mohli těšit z řízku s bramborovým salátem, vánočního cukroví a ovoce. Pokrmy si odnesli s sebou. Společné stolování, které se konalo v minulých letech s výjimkou loňského roku, letos neumožnila situace související s covidem-19. Lidé bez domova si s sebou odnesli také praktické dárky, které by jim podle organizátorů mohly ulehčit život na ulici v zimním období. V předem připravených taškách tak na nové majitele čekalo například teplé oblečení, kosmetika nebo termosky na nápoje.

Dobrovolníci budou dnes ještě rozvážet sváteční menu a cukroví do squattů a pražských ulic, kde se lidé bez domova vyskytují. "Znamená to přinést Vánoce za tím, kdo je zcela na okraji společnosti. Chceme, aby Vánoce přišly i za chudými lidmi," uvedla Koldinská.

Komunita Sant’Egidio je církevní hnutí, které se zrodilo v roce 1968 v Římě jako pokus skupiny studentů postavit na první místo ve svém životě soucit s chudými a pomoc jim. V České republice vznikla Komunita San’Egidio v roce 1993 a dnes působí v Praze, Brně a Olomouci. Aktuálně se zaměřuje na pomoc lidem bez domova, na službu romským dětem a službu starým lidem.

Na Štěpána v Brně

V Brně se oběd bude konat  zítra na druhý svátek vánoční. Na radnici Brno-střed a v přilehlém dvoře se budou vydáva obědy ve čtyřech časových blocích od 10:00 do 12:00, od 12:00 do 14:00, od 14:00 do 16:00 a od 16:00 do 18:00. Během obědů bude nutné dodržovat protiepidemická opatření a do vnitřních prostor bude vstup jen pro očkované. Na místě bude celý den přítomný terénní testovací tým, který bude provádět antigenní testování.

"Chudí lidé bez přístřeší jsou v této době více zranitelní. Kromě toho, že řada z nich patří do rizikových skupin, mají méně možností, jak se dostat k pomoci, a také jsou více sami. Nechceme na ně o těchto Vánocích zapomenout, a proto chceme zajistit možnost, jak se o těchto Vánocích setkat bezpečným způsobem a za dodržování předepsaných vládních opatření proti šíření koronaviru," uvádějí na svém webu pořadatelé vánočních obědů.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Zúčastnili jste se některé lednové ekumenické bohoslužby?
ano
27%
 
ano, ale v jiném měsíci v roce
8%
 
ne
53%
 
nechodím do kostela na žádné bohoslužby
12%
 
(Počet hlasů celkem: 127)