Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Ve věku 90 let zemřel bojovník proti apartheidu arcibiskup Desmond Tutu

Ze světa / kir / ČTK / 26. prosince 2021 12:20
Ve věku 90 let zemřel bojovník proti apartheidu arcibiskup Desmond Tutu

anglikánský arcibiskup Desmond Tutu
Autor: Wikipedia.org / Kristen Opalinski / Creative Commons

Johannesburg - Ve věku 90 let dnes zemřel jihoafrický emeritní arcibiskup, bojovník proti rasistickému režimu apartheidu a držitel Nobelovy ceny za mír Desmond Tutu. S odkazem na jihoafrického prezidenta Cyrila Ramaphosu o tom informovala agentura Reuters.

Ramaphosa v prohlášení vyjádřil jménem všech Jihoafričanů hluboký smutek nad úmrtím této zásadní postavy jihoafrické historie. "Odchod emeritního arcibiskupa Desmonda Tutua je další kapitolou truchlení při loučení našeho národa s generací skvělých Jihoafričanů, kteří nám odkázali osvobozenou Jižní Afriku," uvedl jihoafrický prezident. Tutua zároveň označil za "ikonického duchovního lídra, aktivistu proti apartheidu a bojovníka za lidská práva ve světě". Tutu byl podle Ramaphosy mužem mimořádného intelektu a integrity a patriotem, jenž byl pragmatický, zásadový a měl soucit s utlačovanými.

Tutuovi byla koncem 90. let minulého století diagnostikována rakovina prostaty a v posledních letech byl několikrát hospitalizován kvůli infekcím souvisejícím s léčbou rakoviny, uvedla agentura Reuters.

O jeho úmrtí jménem rodiny informovala úřadující předsedkyně jeho nadace a koordinátorka úřadu arcibiskupa Ramphela Mampheleová. Zemřel podle ní pokojně dnes ráno v domově pro seniory v Kapském Městě. Příčinu úmrtí Mampheleová nesdělila.

Tutu, který 7. října oslavil své 90. narozeniny, proslul především jako bojovník proti apartheidu. Za svou roli v kampani za vyřešení tohoto problému získal v roce 1984 Nobelovu cenu za mír. Angažoval se i v boji za lidská práva, proti chudobě, AIDS či rasismu. Své veřejné aktivity ukončil nositel mnoha světových vyznamenání teprve před několika lety.

Tutu několik let učil na škole pro černošské obyvatele, poté se ale obrátil k teologii a v 29 letech byl vysvěcen na kněze. Jako biskup a později arcibiskup jihoafrické anglikánské církve, jíž byl hlavou jako první černoch téměř deset let, využíval svého postavení k boji proti rasovému útlaku.

Svým vytrvalým naléháním na západní státy, aby kvůli apartheidu uplatnily proti vládě JAR hospodářské sankce, vzbudil nevoli i u části černého obyvatelstva. Několikrát byl zatčen. Po skončení režimu apartheidu v roce 1994 předsedal Komisi pravdy a usmíření, která vyšetřovala porušování lidských práv v době apartheidu.

V poslední době jde o druhé úmrtí významné postavy jihoafrických dějin. V polovině listopadu ve věku 85 let zemřel poslední bělošský prezident Jihoafrické republiky a nositel Nobelovy ceny za mír Frederik Willem de Klerk.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
49%
 
Spíše ano
19%
 
Ne
28%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 165)