Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

V Pohořelicích vystavují betlémy z celého světa, největší má 1650 figurek

Kraje: Jihomoravský / kir / ČTK / 27. prosince 2021 1:07
V Pohořelicích vystavují betlémy z celého světa, největší má 1650 figurek

Betlém
Autor: Daniel Bartoň

Pohořelice (Brněnsko) - Přes 300 betlémů z celého světa je k vidění v Pohořelicích na Brněnsku v kostele svatého Jakuba Staršího. Jsou z různých materiálů, největší z Třebíče má 1650 figurek a nejstarší má kolem 200 let. ČTK to řekl farář Jaroslav Svoboda, který betlémy od dětství sbírá a má jich kolem 1400. Výstava potrvá do 16. ledna.

Lidé mohou betlémy vidět od 10:00 do 16:00. "Je to moje soukromá sbírka. Sbírám je už od dětství, sám jsem jako kluk něco vyřezával. Vystavuju asi čtvrtinu z celkových 1400, které mám," uvedl Svoboda. Výstavu pořádá jednou za čtyři roky.

Betlémy jsou z různých materiálů a z celého světa. "Mám betlémy z Korey, Rwandy, Ugandy, USA, Filipín, Číny, Indie, Peru, Toga nebo Keni," vyjmenoval Svoboda. Betlémy jsou například papírové, pletené, keramické, z vosku, ale i marcipánové. Jeden z nejstarších je z kůže. "Má asi 200 let. Babička, která mi ho kdysi dávala, měla tehdy už 70 let a říkala mi, že je po její prababičce," poznamenal Svoboda. Největší betlém je z Třebíče, je dlouhý přes čtyři metry, vysoký 2,5 metru a má 1650 figurek.

Postupem času chce Svoboda počet betlémů ve sbírce snižovat. Zatím neví, zda betlémy někomu věnuje, nebo prodá. "Člověk už stárne a ubývá sil. Může se se mnou stát cokoliv a nemám žádného nástupce. Kdybych našel nějakého zapáleného pokračovatele, který by mi tu dva tři roky pomáhal, mohl bych mu sbírku třeba i věnovat. Některé betlémy jsou ale cenné, takže pokud by je chtěl někdo zpeněžit, zadarmo nebo mizivou cenu bych to dát nemohl," dodal Svoboda.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
47%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, je příliš radikální
15%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
36%
 
(Počet hlasů celkem: 310)