Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Zimní evropské setkání Taizé bylo přesunuto do on-line prostoru

Ze světa / kir / Vlastní zpráva / 27. prosince 2021 1:34
Zimní evropské setkání Taizé bylo přesunuto do on-line prostoru

Ilustrační foto: vitráž v kostele Smíření v Taizé (autor: bratr Éric)
Autor: Flickr.com / Emmanuel Cattier

Taizé, Turín - Před vypuknutím pandemie koronaviru se na přelomu roku konala tradiční evropská setkání mladých lidí, která organizuje křesťanská komunita Taizé. Letošní setkání, původně již v roce 2019 plánované do italského Turína, je ale již po druhé odloženo a mělo by se uskutečnit v červnu 2022. Zimní setkání bylo přesunuto do on-line prostředí.  V roce 2014 přijelo až 25.000 mladých lidí z celé Evropy do Prahy. Poprvé se v Praze konaly dny Taizé již krátce po sametové revoluci.

"Nikdy jsem v Taizé nebyl, ale vždycky pro mě tamní komunita znamenala něco, co bylo velmi přínosné pro poválečný svět," řekl tehdejší místopředseda Ekumenické rady církví Joel Ruml u příležitostí pražského setkání.

Komunita Taizé je křesťanské ekumenické společenství klášterního typu. Sídlí ve vesnici Taizé v Burgundsku. Založil ji v roce 1940 bratr Roger, původně Roger Schutz-Marschau, který se na počátku druhé světové války usadil ve Francii. Po okupaci celé Francie strávil dobu do konce války v Ženevě. Do Taizé se vrátil v roce 1944 a během let se k němu přidalo několik mladých mužů. Na Velikonoce 1949 se zavázali k životu v celibátu, ve společenství a prostotě. Dnes komunita čítá stovku bratří z různých zemí i církví.

Snaha komunity Taizé o smíření a mír ve světě získala četná uznání a bratr Roger, který zemřel v roce 2005, dostal několik prestižních mezinárodních ocenění, mimo jiné Templetonovu cenu.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Přejete si mít euromince s vyobrazením svatého Václava nebo Jana Husa?
Ano
59%
 
Ano, ale k výběru jedné z osobností mám výhrady
23%
 
Ne
0%
 
Určitě ne, jsem proti zavedení eura
18%
 
(Počet hlasů celkem: 17)