Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Bojovník proti apartheidu arcibiskup Tutu byl pohřben v prosté dřevěné rakvi

Ze světa / kir / ČTK / 3. ledna 2022 1:26
Bojovník proti apartheidu arcibiskup Tutu byl pohřben v prosté dřevěné rakvi

Ilustrační foto: arcibiskup Tutu byl pohřben v prosté dřevěné rakvi
Autor: www.facebook.com/Siamahawa/ / Hawanatu Konneh BLOG

Kapské Město - Jihoafrická republika se na Nový rok rozloučila s emeritním arcibiskupem, bojovníkem proti režimu apartheidu a držitelem Nobelovy ceny za mír Desmondem Tutuem. Státního pohřbu v katedrále v Kapském městě, kde Tutu léta kázal proti rasovému útlaku, se zúčastnil i prezident JAR Cyril Ramaphosa, který Tutua označil za "morální kompas". Legendární duchovní zemřel minulou neděli ve věku 90 let.

"Lidé říkají: 'Když jsme byli v temnotě, přinesl světlo'," prohlásil o zemřelém formálně nejvýše postavený duchovní anglikánské církve, arcibiskup z Canterbury Justin Welby ve videu, které promítli na zádušní liturgii. "Jihoafrická republika nám dala mimořádné příklady výjimečných vůdců," pronesl podle agentury AP s odkazem na Tutua a někdejšího jihoafrického prezidenta Nelsona Mandelu. "Světlo mnoha nositelů Nobelovy ceny časem pohaslo, ale světlo arcibiskupa Tutua se rozzářilo ještě více," dodal.

Pohřbu se podle stanice BBC zúčastnila kvůli koronavirovým opatřením jen asi stovka lidí, mezi smutečními hosty byla arcibiskupova rodina, přátelé, duchovní a politici. "Byl naším morálním kompasem a národním svědomím," prohlásil ve smuteční řeči prezident Ramaphosa. "Ani po nástupu demokracie neváhal upozorňovat, často tvrdě, na nedostatky nás coby lídrů demokratického státu," dodal.

Tutu ještě za svého života trval na tom, aby se jeho pohřeb obešel bez "okázalostí" a nadměrného utrácení peněz. Žádal mimo jiné "nejlevnější rakev", jakou bude možné sehnat. Středobodem bohoslužby se tak stala prostá borovicová rakev s arcibiskupovým tělem, poznamenala AP.

Ostatky budou uloženy za kazatelnou anglikánské katedrály v Kapském městě, kde Tutu působil jako arcibiskup 35 let. Podle BBC nemá být tělo zpopelněno tradiční kremací, ale má být využita alternativa šetrnější k životnímu prostředí známá jako biokremace nebo alkalická hydrolýza, při níž se využívá mimo jiné voda a hydroxid draselný.

Tutuova smrt vyvolala v Jihoafrické republice vlnu smutku, tisíce lidí se ještě před pohřbem poklonily jeho památce v katedrále, kde bylo tělo duchovního v minulých dnech vystaveno.

Desmond Tutu proslul především jako bojovník proti apartheidu. Za svou roli v kampani za vyřešení tohoto problému získal v roce 1984 Nobelovu cenu za mír. Angažoval se i v boji za lidská práva, proti chudobě, proti AIDS či proti rasismu. Své veřejné aktivity ukončil tento nositel mnoha světových vyznamenání krátce před osmdesátkou, i později ale občas vystoupil z ústraní.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Byla modlitba za prezidenta v katedrále dostatečně ekumenická?
Ano, oproti tradiční katolické liturgii Te Deum šlo o jasný ekumenický posun
29%
 
Ne, stále převažovala katolická forma obřadu
48%
 
Nevím, nemám na to názor
1%
 
Není to pro mě podstatné
21%
 
(Počet hlasů celkem: 163)