Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Nejvyšší soud zamítl dovolání ve sporu o hidžáb

Domácí zpravodajství / kir / ČTK / 5. ledna 2022 9:23
Nejvyšší soud zamítl dovolání ve sporu o hidžáb

Ilustrační foto
Autor: pixabay.com

Brno - Nejvyšší soud zamítl dovolání pražské Střední zdravotnické školy proti zastavení řízení, které s ní dříve vedla somálská studentka kvůli nošení hidžábu při výuce. Uvedla to Česká televize, které to sdělil právník školy Radek Suchý. Dívka svou žalobu před časem stáhla, škola ale chtěla dosáhnout toho, aby soudy vydaly jasné stanovisko, zda lze nošení muslimského šátku zakázat, či ne.

„Dovolání bylo zamítnuto. Brojili jsme tím proti zastavení řízení. Mysleli jsme si, že v zájmu veřejnosti bylo, aby nějakým způsobem soud rozhodl meritorně, nikoliv aby se to zastavilo,“ řekl Suchý. „Je možnost podání ústavní stížnosti, ale to si necháme ještě projít hlavou,“ dodal advokát.

Somálská studentka uváděla, že opustila pražskou Střední zdravotnickou školu v Ruské ulici, když ji ředitelka v září 2013 vyzvala, aby si při teoretické výuce sundala hidžáb, kterým si muslimské ženy zahalují vlasy, krk a ramena. V roce 2016 dívka školu zažalovala, domáhala se omluvy a 60.000 korun. U Obvodního soudu pro Prahu 10 ani u Městského soudu v Praze se žalobou neuspěla.

O pravomocném zastavení řízení rozhodl pražský městský soud loni v lednu. Mladá žena stažení žaloby zdůvodnila obavami z nenávistných útoků. Pokud by žalobu nevzala zpět, případem by se znovu zabýval obvodní soud. Spor mu totiž předtím vrátil k projednání Nejvyšší soud, který tehdy uvedl, že zákaz muslimského šátku při teoretické výuce nemá žádný legitimní cíl a že Česko nesmí diskriminovat některý z náboženských směrů.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Byla modlitba za prezidenta v katedrále dostatečně ekumenická?
Ano, oproti tradiční katolické liturgii Te Deum šlo o jasný ekumenický posun
28%
 
Ne, stále převažovala katolická forma obřadu
49%
 
Nevím, nemám na to názor
2%
 
Není to pro mě podstatné
21%
 
(Počet hlasů celkem: 131)