Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Pravoslavní věřící v Brně oslavili Vánoce v azylu husitského chrámu

Domácí zpravodajství / kir / ČTK / 9. ledna 2022 17:02
Pravoslavní věřící v Brně oslavili Vánoce v azylu husitského chrámu

Ilustrační foto
Autor: Clovekavira.cz / Jiří Strašek

Brno - Brněnští pravoslavní věřící oslavili 7. ledna narození Krista v azylu, který pro vánoční liturgie získali v husitském chrámu Spasitele. Do pravoslavného chrámu svatého Václava po sporech s vedením olomoucko-brněnské eparchie a odvolání kněze Jozefa Fejsaka nedocházejí. Chrám Církve československé husitské na Karáskově náměstí zaplnila více než stovka lidí včetně cizinců, mnozí přišli až po začátku liturgie, protože hledali cestu na nové místo. Liturgii vedl Fejsak, jemuž zůstala loajální velká část brněnských pravoslavných věřících.

Vedení eparchie, což je obdoba katolické diecéze, dění v brněnské duchovní obci a Fejsakovo počínání odsuzuje. Ostrá kritika, včetně obvinění z rozkolnictví, se opakovaně objevuje na webu eparchie.

"Nikdy v životě bych si nepomyslel, že na sklonku své pastýřské a duchovní služby pro blaho věřících a ke slávě naší svaté Církve budu svědkem tak nechvalných útoků na svou osobu. A nejen to, nikdy bych si nepomyslel, že v naší eparchii, v naší farnosti budou věřící takovým hanebným způsobem pronásledováni za svou svatou víru, lásku a oddanost svým věrným pastýřům," uvedl Fejsak ve vánočním slovu k věřícím.

Během loňského roku přišel Fejsak po desítkách let o možnost působit v chrámu svatého Václava, který formálně převzal vikární biskup Izaiáš. Právě Izaiáš fakticky řídí eparchii, zatímco pětadevadesátiletý arcibiskup Simeon vzhledem k věku a zdravotním problémům žije v ústraní.

K situaci se arcibiskup vyjádřil alespoň ve videu zveřejněném na webu eparchie. Na adresu Fejsaka uvedl, že se bojí jeho horlivosti a vznětlivosti. "Je příliš horlivý a neuváží, kde jsou hranice, co může kněz a co už patří jenom biskupovi," zaznělo ve videu. Záznam je upravený, otázky směrem k Simeonovi jsou nově namluvené, údajně kvůli špatné kvalitě původního záznamu.

Situace v Brně je patová, vedení eparchie pokládá Fejsaka za odvolaného, zatímco řada věřících jej stále vnímá jako svého kněze, kroky eparchie pokládají za neplatné a v minulosti marně usilovali o přímý přístup k arcibiskupu Simeonovi. Člen farní rady Michal Dvořáček věří, že situaci by mohl vyřešit posvátný synod tvořený arcibiskupy Česka a Slovenska. Členové brněnské obce si podle Dvořáčka přejí nápravu křivd a zastavení útoků proti svým duchovním

Zatímco katolíci i církve vzešlé z reformace slaví Vánoce v prosinci, ve většině pravoslavných církví se datum svátků narození Krista stanovuje podle juliánského kalendáře. Slavnostní liturgie tak připadá na gregoriánský 7. leden.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Přejete si mít euromince s vyobrazením svatého Václava nebo Jana Husa?
Ano
50%
 
Ano, ale k výběru jedné z osobností mám výhrady
0%
 
Ne
0%
 
Určitě ne, jsem proti zavedení eura
50%
 
(Počet hlasů celkem: 2)