Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

V centru Olomouce vyrazili do ulic jako tři králové biskup, hejtman a primátor

Kraje: Olomoucký / kir / ČTK / 9. ledna 2022 17:15
V centru Olomouce vyrazili do ulic jako tři králové biskup, hejtman a primátor

Ilustrační foto
Autor: Človek a víra / Ivana Buzková

Olomouc - Historickou částí Olomouce prošel ve čtvrtek 6. ledna tříkrálový průvod, obyvatele města tím upozorňoval na letošní ročník charitní sbírky. Tři králové, které ztvárnili olomoucký hejtman, biskup a primátor, se vydali na hřbetech koní od katedrály sv. Václava k radnici. Na cestu jim požehnal olomoucký arcibiskup Jan Graubner. Sbírku letos už podruhé poznamenala pandemie koronaviru, oproti loňskému ročníku však v některých případech koledníci za dodržení protiepidemických opatření vyrážejí koledovat osobně.

Podle arcibiskupa má sbírka duchovní i charitní poselství. "Když jsme obdarováni boží láskou, štědrostí, požehnáním a ochranou, je to příležitost k tomu, abychom i my se o něco rozdělili, a konkrétně můžeme přes charitu pomoci těm, kterým bylo dáno o něco méně než těm ostatním," řekl novinářům Graubner. Podotkl, že rozšíření sbírky, jejíž tradice má kořeny právě v olomoucké arcidiecézi, jej potěšil. "Když jsme začínali, říkal jsem si, že je za tím odvaha šílenců, mělo to na začátku dost odpůrců. I když jsem počítal s tím, že se to musí rozšířit, o tom, že budou chodit primátoři, hejtmani a že budou zpívat koledníci z opery, o tom jsem neměl vůbec tušení," doplnil arcibiskup.

Hejman se bál, aby nestrhl koně

Tříkrálový kostým oblékl dnes hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek, primátor Miroslav Žbánek a pomocný biskup a generální vikář olomoucké arcidiecéze Josef Nuzík. "Kašpar znamená strážce pokladu, Melichar znamená můj král je světlo a Baltazar je ochránce života. V těch jménech vidím velké poselství," řekl biskup Nuzík. Hejtman Suchánek uvedl, že chtěl svou přítomností podpořit tuto významnou charitní sbírku. Připustil, že měl obavy z jízdy na koni, na kterém 20 let neseděl. "Měl jsem obavu, abych nebyl zažalován ochránci zvířat, neboť má kila hovoří jasně proti. Ale byl jsem ubezpečen, že to koně zvládnou," podotkl s úsměvem hejtman.

Na rozdíl od loňského roku, kdy se kvůli koronavirovým opatřením uskutečnila celá sbírka on-line, letos podle možností a za dodržení opatření vyrážejí koledníci i do ulic. "Jsme šťastní, že se koleduje. Loni bylo vidět, jak jsou lidé zklamaní a smutní, že koledníci nepřišli. Vzhledem k tomu vývoji jsme se rozhodli, že budeme hodně flexibilní, a kde bude jen trochu možnost, koledníci přijdou a lidi navštíví. Určitě je to o hodně radostnější," řekl dnes ČTK ředitel Arcidiecézní charity Olomouc Václav Keprt.

Tříkrálová sbírka vzešla právě z olomoucké arcidiecéze v roce 2000, o rok později se rozrostla po celé republice. Právě v olomoucké arcidiecézi jsou lidé každoročně nejštědřejší. Například předloni, ještě při běžném koledování, do 5832 kasiček věnovali rekordních 32,2 milionu korun. Loni, když se kvůli pandemii koronaviru uskutečnila poprvé ve více než dvacetileté historii on-line, přispěli lidé do kasiček umístěných ve veřejných prostorech 14,5 milionu korun a další více než tři miliony věnovali on-line.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
48%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, je příliš radikální
14%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
36%
 
(Počet hlasů celkem: 315)