Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Synodu leuenberských církví v ČR předsedají poprvé pouze ženy

Domácí zpravodajství / mv / Getsemany.cz / 13. ledna 2022 10:41
Synodu leuenberských církví v ČR předsedají poprvé pouze ženy

Leuenberská dohoda umožnila společné slavení večeře Páně (eucharistie)
Autor: Flickr.com / Alex Leung / Creative Commons

Pardubice - Na začátku prosince minulého roku se ve sboru Českobratrské církve evangelické (ČCE) v Pardubicích konalo 11. zasedání Synodu leuenberských církví v ČR. Původně se mělo konat už v listopadu 2020, ale bylo odložené s ohledem na pandemickou situaci. O konání synodu informuje ve svém lednovém čísle časopis Getsemany

Tématem setkání byla mládež. Hlavní přednášku o možnosti práce s mládeží přednesl Pavel Hošek (Církev bratrská). Jako host se synodu účastnil také Pavel Hanych (ČCE), který představil nový evangelický zpěvník. V závěru zasedání proběhly volby předsednictva synodu. Novou předsedkyní byla zvolena Jana Křížová (Evangelická církev metodistická), 1. místopředsedkyní Jana Hofmanová (ČCE), 2. místopředsedkyní Hana Tonzarová (Církev česko-slovenská husitská). Poprvé jsou na všech třech postech předsednictva pouze ženy.

Příští zasedání by mělo proběhnout v roce 2023 a bude jej hostit Církev československá husitská.

Synod leuenberských církví v ČR poprvé zasedal v roce 2000. Zahrnuje církve, které se hlásí ke Společenství evangelických církví v Evropě. Společenství vzniklo v roce 1973 podpisem tzv. Leuenberské konkordie, dokumentu, který vyjadřuje základní shodu v učení mezi luterskými, reformovanými a unionovanými církvemi v Evropě a byl přijatý v roce 1973 ve švýcarském Leuenbergu (u Basileje). Vyjádřená shoda umožňuje vzájemné uznání církví nadále samostatných ve věrnosti svému vyznání a praxi. Dále pak uznání ordinace k duchovní službě, což je základem pro společenství kazatelny a stolu Páně. Evropské společenství inspirovalo podobné dohody v jiných regionech: Formula of Agreement v roce 1997 (v USA) nebo Amman Declaration v roce 2006 (na Středním východě).

V 90. letech se v rámci leuenberského společenství na evropské úrovni diskutovalo o možnosti vytvoření evropské evangelické synody, která by byla určitým orgánem společenství, vyjadřující jednotu viditelným způsobem. Návrh německého teologa Reinharda Frielinga podpořil také český teolog Pavel Filipi, ale k jeho realizaci nedošlo. Profesor Filipi tento návrh realizoval alespoň na národní úrovni v ČR. Členy synodu jsou zástupci pěti církví, zastoupené vždy čtyřmi delegáty (2 ordinovanými, 2 laiky): Církev bratrská, Církev československá husitská, Českobratrská církev evangelická, Evangelická církev metodistická a Slezská evangelická církev augsburského vyznání. Synod se schází jednou za dva roky, uzavíra redakce Getseman.

 

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Považujete slova papeže Františka o „bílé vlajce" za vhodná pro řešení ruské agrese na Ukrajině?
Ano
22%
 
Ano, papež se jen nepřesně vyjádřil
1%
 
Ne, je třeba vážit slova
24%
 
V žádném případě ne, s agresorem se nevyjednává
53%
 
(Počet hlasů celkem: 210)