Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Katolická diecéze se omluvila za vyzvídání, zda zneužitá oběť je gay

Ze světa / kir / ČTK / 15. ledna 2022 11:31
Katolická diecéze se omluvila za vyzvídání, zda zneužitá oběť je gay

Ilustrační foto
Autor: Unsplash.com

Varšava - Katolická diecéze v Polsku se tento týden omluvila za to, že požádala soud, aby stanovil, zda muž, kterého v dětství sexuálně zneužíval kněz, je gay a zda mu sexuální kontakt mohl být příjemný a zda z něj mohl mít materiální prospěch. Po široké kritice bielsko-žywiecká diecéze uvedla, že její žádost k soudu neměla obsahovat otázky týkající se sexuality oběti a neměla ani naznačovat, že oběť mohla mít potěšení ze styků s knězem, uvedla agentura AP.

Diecéze se na soud obrátila prostřednictvím své právničky se svými dotazy poté, co ji u soudu zažalovala o odškodnění ve výši tří milionů zlotých (asi 16,2 milionu Kč) někdejší oběť, Janusz Szymik. Toho kněz zneužíval v době, kdy byl dvanáctiletým chlapcem.

"Omlouváme se Januszovi a všem, kteří byli pohoršeni (položenými otázkami)," uvedla diecéze v prohlášení.

Polští katoličtí biskupové již jihopolskou diecézi silně kritizovali. Szymik, kterému je nyní 48 let, byl ministrantem, když zneužívání v 80. letech začalo. Diecézi zažaloval v rámci občanského sporu loni.

Kněz, který byl identifikován pouze jako Jan W., se ke zneužívání přiznal a v roce 2015 byl odsouzen vatikánskou Kongregací pro nauku víry.

Zpravodajský portál Onet začátkem tohoto týdne zveřejnil obsah dokumentů, které právnička diecéze Anna Englertová předložila soudu. Podle těchto dokumentů církev chce, aby odborník "zkontroloval sexuální orientaci žalobce" a určil, zda "čerpal uspokojení z udržování intimního vztahu s Janem W“, popřípadě zda ze sexuálního vztahu s duchovním čerpal jakékoli "materiální výhody“.

"Otázka sexuální orientace či toho, jak dítě emocionálně reaguje na trestný čin sexuálního zneužívání, nemůže být argumentem proti poškozené osobě a nemůže snižovat odpovědnost pachatele. Všem musí být jasné, že dítě nikdy nenese odpovědnost za prožité násilí," zdůraznil Piotr Studnicki, který vede zvláštní úřad polských biskupů pro ochranu dětí. V prohlášení také uvedl, že pro jakýkoli právní postup jsou nezbytné "spolehlivé znalosti a lidská citlivost".

Szymik vyjádřil překvapení nad kuriózním zvratem v případu a připomněl, že bielsko-žywiecký biskup Roman Pindel mu již dříve projevil soucit kvůli týrání, které zažil jako dítě. "Dříve vyjadřoval bolest a lítost a žádal o odpuštění. Teď chce dokázat, že jsem homosexuál, že mi zneužívání dělalo radost a že vše, co se stalo, bylo dobrovolné, že jsem z toho měl prospěch," postěžoval si Szymik televizi TVN 24.

AP upozornila, že toto vše se děje v době, kdy se papež František snaží vymýtit kulturu zneužívání a utajování v polské církvi. Katolická církev byla dlouho nejvyšší morální autoritou v Polsku, hrála inspirativní roli během okupace a komunistické vlády. Ale přístup ke zneužívání poškodil její důvěryhodnost. Dokonce i nejslavnější polský katolík, bývalý papež Jan Pavel II., který byl prohlášen za svatého, má nyní své dědictví poskvrněno tím, že se nepostavil proti zneužívání v době, kdy byl papežem.

Vůdce polské církve, arcibiskup Wojciech Polak nedávno řekl, že církev zaznamenává "zničující" pokles náboženské praxe mezi mladými Poláky. Za jeden z důvodů označil právě neschopnost církevní hierarchie vypořádat se se zneužíváním.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Považujete slova papeže Františka o „bílé vlajce" za vhodná pro řešení ruské agrese na Ukrajině?
Ano
22%
 
Ano, papež se jen nepřesně vyjádřil
1%
 
Ne, je třeba vážit slova
24%
 
V žádném případě ne, s agresorem se nevyjednává
53%
 
(Počet hlasů celkem: 210)