Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Přes 120 církevních zaměstnanců v Německu se přihlásilo k odlišné sexuální orientaci

Ze světa / kir / ČTK / 25. ledna 2022 13:17
Přes 120 církevních zaměstnanců v Německu se přihlásilo k odlišné sexuální orientaci

Ilustrační foto
Autor: Wikipedia.org / Creative commons

Berlín - Více než 120 kněží a dalších zaměstnanců německé katolické církve se veřejně přihlásilo k tomu, že nejsou heterosexuální. Iniciativa, která je svým rozsahem výjimečná, má za cíl změnit pracovní právo. Dnešní zákony totiž německým církvím umožňují dát někomu výpověď třeba právě kvůli jeho sexuální orientaci. U běžných zaměstnavatelů je přitom taková diskriminace nepřípustná.

Zúčastnění v akci nazvané Out in Church, kterých je celkem 125, se označují za queer, tedy za osoby, které mají odlišnou než heterosexuální orientaci či jsou zatím nevyhraněné. Mohou tak mezi nimi být homosexuálové, lesby, bisexuálové nebo třeba transsexuálové. Právě tyto skupiny to podle veřejnoprávní televize ARD mají dodnes často velmi složité, pokud pracují pro církevní organizace.

Jako příklad agentura DPA uvádí pětašedesátiletou Moniku Schmelterovou, která v církevní charitativní organizaci Caritas 40 let tajila vztah se svou partnerkou, aby nepřišla o práci. Když se o vztahu nakonec přece jen dozvěděl její šéf, dal jí na vědomí, že může v zaměstnání zůstat, když bude vše nadále tutlat. "Ale kdybych to na mém pracovišti zveřejnila, vedlo by to k výpovědi," vzpomíná Schmelterová.

Takový postup umožňují německé zákony, které sice obecně zakazují diskriminaci na základě náboženství nebo sexuální orientace, ale toto ustanovení se nevztahuje na zaměstnance církví. Někteří z nich tak podle německých médií musí žít ve strachu, co se stane, když se provalí jejich skutečná sexuální orientace. Případně musí počítat s tím, že jim zaměstnavatel zakáže otevřeně mluvit o jejich orientaci, nebo jim dá výpověď kvůli manželství s osobou stejného pohlaví.

Právě proti tomu se staví nová iniciativa, podle které podobná diskriminace nemá v roce 2022 v Německu co dělat. Akci alespoň oficiálně uvítala katolická církev, která spolu s evangelickou ve spolkové republice zaměstnává 1,3 milionu lidí. Solidaritu vyjádřilo i 20 katolických sdružení a organizací.

Ministr spravedlnosti Marco Buschmann zdůraznil, že nikdo nemůže být znevýhodňován kvůli své sexuální orientaci. Na vědomí to podle něj musí vzít i církve.

Německá vláda dala už v koaliční smlouvě najevo, že chce spolu s církvemi hledat cesty, jak přiblížit církevní pracovní právo tomu světskému. Sami o sobě ale politici normy platné pro církve budou měnit jen těžko, vysoká autonomie církví je totiž daná ústavou.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Považujete slova papeže Františka o „bílé vlajce" za vhodná pro řešení ruské agrese na Ukrajině?
Ano
23%
 
Ano, papež se jen nepřesně vyjádřil
1%
 
Ne, je třeba vážit slova
24%
 
V žádném případě ne, s agresorem se nevyjednává
52%
 
(Počet hlasů celkem: 216)