Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Pravoslavní věřící podali na město Praha žalobu kvůli výpovědi z nájmu krypty

Kraje: Praha / kir / ČTK / 28. ledna 2022 9:40
Pravoslavní věřící podali na město Praha žalobu kvůli výpovědi z nájmu krypty

Ilustrační foto
Autor: Clovekavira.cz / Jiří Strašek

Praha - Pražská pravoslavná obec podala žalobu na Správu pražských hřbitovů kvůli vypovězení nájmu krypty na Olšanských hřbitovech, uvedl tento týden Český rozhlas Radiožurnál. Majitelem kaple s kryptou je hlavní město Praha. Církev si ji od města pronajímá k bohoslužbám a na nové podmínky užívání odmítá přistoupit. Žalobou se jí zatím podařilo výpověď z krypty oddálit.

Správa hřbitovů vypověděla smlouvu s církví koncem minulého roku. Zdůvodnila to tím, že věřící hrobku ničili, udělali z ní sklad a přinejmenším v jednom případě v ní uspořádali hostinu. Správě hřbitovů se nelíbilo ani svěcení automobilů na hřbitově.

Ukončení smlouvy napadla u soudu Pražská pravoslavná obec, která je samostatným právním subjektem. Její zástupce a kněz z Olšan Roman Hajdamačenko na dotazy Radiožurnálu k žalobě neodpověděl.

Ředitel metropolitní rady pravoslavné církve Jan Beránek rozhlasu řekl, že o žalobě nic neví a nová nájemní smlouva se připravuje. Podáním žaloby je překvapena i pražská radní Milena Johnová (Praha sobě), pod kterou církevní záležitosti patří. "Měla jsem za to, že jsme vyšli vstříc," uvedla.

Pravoslavnou kapli, pod níž je pochován mimo jiné první československý premiér Karel Kramář, užívala i s kryptou pravoslavná církev desítky let. Podle dřívějšího vyjádření ředitele Správy pražských hřbitovů Martina Červeného krypta zejména při několikadenních pravoslavných svátcích trpěla, dým ze svící poškozoval její vnitřní malby a kryptu zakrýval stan. Věřící se na hřbitově podle něj chovali nevhodně, což vadilo ostatním návštěvníkům.

Kaple s kryptou je postavena v typickém pravoslavném architektonickém slohu, její základní kámen byl položen 11. září 1924 a o rok později 22. listopadu byla vysvěcena. Výzdoba je dílem ruských umělců působících v Praze a v západní Evropě. Krypta je kulturní památkou.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Přejete si mít euromince s vyobrazením svatého Václava nebo Jana Husa?
Ano
0%
 
Ano, ale k výběru jedné z osobností mám výhrady
0%
 
Ne
0%
 
Určitě ne, jsem proti zavedení eura
0%
 
(Počet hlasů celkem: 0)