Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Německý historik Feldkamp: Papež Pius XII. osobně zachránil na 15.000 Židů

Ze světa / kir / ČTK / 1. února 2022 22:04
Německý historik Feldkamp: Papež Pius XII. osobně zachránil na 15.000 Židů

Papež Pius XII
Autor: Wikipedia.org

Vatikán - Papež Pius XII., kritizovaný některými, že veřejně důrazně neodsoudil vyvražďování Židů nacisty za druhé světové války, osobně zachránil na 15.000 Židů otevíráním klášterů a zřizováním klauzur v klášterech, kde lidi ukrýval. Tvrdí to německý historik Michael Feldkamp, podle něhož to dokazují vatikánské archivy, které před dvěma lety nechal otevřít papež František. Informoval o tom dnes server Vatican News. Feldkamp také uvedl, že papež Pius XII. informoval v březnu 1942 o systematickém vyvražďování Židů nacisty amerického prezidenta Franklina Roosevelta. Americká vláda ale podle Feldkampa tehdy papežovi nevěřila.

Dokumenty z doby pontifikátu Pia XII. (1939-1958) Vatikán otevřel v březnu 2020, tedy o několik let dříve než za obvyklých 70 let po smrti příslušné hlavy katolické církve. Po jejich zpřístupnění volaly léta zejména židovské organizace, a to i kvůli stále žijícím lidem, kteří přežili holokaust. Papež František otevření těchto archivů oznámil v roce 2019 s tím, že církev se historie nebojí. Tehdy také uvedl, že doufá, že tím přispěje k objektivnímu historickému posouzení "skvělých momentů tohoto papeže i okamžiků velkých těžkostí i těžkých rozhodování".

Také Feldkamp už dříve uvedl, že doufá v objasnění "vágních domněnek" i vyvrácení obvinění, že papež Pius XII. "nic neudělal a mlčel". "Nyní se toto mlčení vysvětluje. Když uvážíme, že skrýval lidi, tak nemohl na sebe poutat více pozornosti organizováním protestů či psaním protestních dopisů," citoval dnes Feldkampa server Vatican News. Podle německého historika se papež také snažil odpoutat pozornost od svých tajných akcí tím, že vedl jednání s německou ambasádou a italskou policií a dokonce i s italským fašistickým vůdcem Benitem Mussolinim či italským ministrem zahraničí.

Otevřená kritika Pia XII. se silně rozhořela za éry předchozího papeže Benedikta XVI., který otevřel cestu ke svatořečení tohoto pontifika. Podle některých papež Pius XII. během války jako morální autorita zklamal, protože před holokaustem zavíral oči. Otevřeně ho za to kritizoval například židovský nositel Nobelovy ceny za mír Elie Wiesel. Vatikán kritiku vždy odmítal a tvrdil, že papež v zákulisí vyvíjel diplomatickou aktivitu ve snaze zachránit lidské životy.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
50%
 
Spíše ano
18%
 
Ne
28%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 205)