Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Josefa Toufara a Jana Palacha bude připomínat pietní místo na místě, kde oba zemřeli

Kraje: Praha / kir / ČTK, Proglas.cz, red. / 2. února 2022 21:25
Josefa Toufara a Jana Palacha bude připomínat pietní místo na místě, kde oba zemřeli

Budova bývalého sanatoria, kde zemřeli Josef Toufar i Jan Palach
Autor: Wikipedia.org / Creative Commons

Praha -

V pražské Legerově ulici vznikne pietní místo, kde mohou lidé vzpomenout na číhošťského faráře umučeného Státní bezpečností, i na studenta, který se upálil, aby probudil společnost z letargie a vyburcoval ji k odporu proti nastupující normalizaci.

V letech 1950 a 1969 oba muži na místě někdejšího Borůvkova sanatoria zemřeli. Objekt nyní vlastní ostravská společnost United Corporation. S radními Prahy 2 se její jednatelé dohodli na vzniku stálé expozice, která bude odkazovat na památku Josefa Toufara a Jana Palacha.

Římskokatolického kněze z Vysočiny obvinili příslušníci StB ze zinscenování takzvaného číhošťského zázraku s pohybujícím se křížem. Na následky týrání StB zemřel 25. února 1950. Katolická církev zvažuje blahořečení tohoto mučedníka rudé totality, postulátorem případu je historik a katolický kněz profesor Tomáš Petráček. Postulátor je osoba pověřená shromážděním podkladů pro beatifikaci (blahoslavení). Postulátora jmenuje biskup diecéze, ve které kandidát beatifikace zemřel.

Jan Palach se 16. ledna 1969 zapálil na protest proti apatii veřejnosti a šířící se normalizaci. O tři dny později zemřel. Jeho pohřeb se změnil v národní demonstraci.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Ozvuk

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Měl by papež František navštívit Ukrajinu?
Ano, co nejdříve
69%
 
Ano, ale až bude po válce
6%
 
Ne
19%
 
Nevím
6%
 
(Počet hlasů celkem: 344)