Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Kardinál Marx se vyslovil pro zrušení povinného celibátu

Ze světa / kir / ČTK, red. / 4. února 2022 9:56
Kardinál Marx se vyslovil pro zrušení povinného celibátu

kardinál Reinhard Marx
Autor: Wikipedia.org / Dieter Schmitt / Creative Commons

Mnichov - Německý kardinál a mnichovský arcibiskup Reinhard Marx se vyslovil pro zrušení povinného celibátu u kněží. Učinil tak několik dnů poté, co se po zveřejnění nezávislé vyšetřovací zprávy omluvil za sexuální zneužívání ve své arcidiecézi, informovala agentura DPA.

"Bylo by pro všechny lepší dát příležitost celibátním i ženatým kněžím," uvedl Marx ve včerejším vydání deníku Süddeutsche Zeitung. "U některých kněží by bylo lepší, kdyby byli ženatí. Nejen ze sexuálních důvodů, ale i proto, že by to bylo lepší pro jejich život a nebyli by osamělí," řekl mnichovský arcibiskup. Život v celibátu označil za "prekérní", odmítl však přímou spojitost mezi ním a případy sexuálního zneužívání.

O rozsáhlém zneužívání i pochybeních vysoce postavených církevních představitelů ve druhé polovině ledna informovala zpráva právních expertů, kteří zkoumali případy sexuálního zneužití dětí a mládeže v arcibiskupství v Mnichově a Freisingu. V této diecézi působil i emeritní papež Benedikt XVI. Kardinál Marx se následně dotčeným omluvil za utrpení a ztrátu důvěry v církev. Výsledky zprávy označil za "katastrofu" a církev vyzval k obnově.

Marx je pokládán za stoupence reformistů v řadách katolické církve a za blízkého spojence papeže Františka. V loňském roce chtěl kvůli případům sexuálního zneužívání ze strany církevních představitelů jako arcibiskup skončit. Jeho rezignaci ale papež odmítl.

Již v roce 2019 vyjádřil Marx podporu biskupům v Amazonii, kteří kvůli nedostatku duchovních vyzývali ke kněžskému svěcení i v případě ženatých mužů. Pro zrušení obecné povinnosti celibátu se však tehdy ještě nevyslovil, připomněla agentura AP.

Marx je v poslední době již druhý kardinál, který se vyslovil pro zdobrovolnění celibatů, připomněl časopis The Tablet. V únorovém čísle německého teologického měsíčníku Herder Korrespondenz se ve prospěch dobrovolného celibátu vyjádřil i předseda evropské biskupské konference kardinál Jean-Claude Hollerich. The Tablet také upozornil, že podle agenturních průzkůmů je 74 % německých katolíků pro dobrovolný celibát kněží.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
48%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, je příliš radikální
15%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
35%
 
(Počet hlasů celkem: 281)